Nejlepší software na design UI/UX webů či aplikací
- Tvorba UI/UX designu
- Design webových stránek či aplikací
- Tvorba interaktivních prototypů programů
Co je to Adobe XD
Adobe XD (Experience Design) je skvělý software pro návrh UI a UX – user interface a experience.
Zjednodušeně: v programu se tvoří makety a prototypy webových stránek, aplikací a programů.
Funguje to tak, že v programu vytvoříte maketu dejme tomu webu – maketa bude vypadat tak, jako web ve skutečnosti vypadat má, bude i klikatelná a funkční a díky tomu je pak možné otestovat, zda má web ideální UI/UX – zda by nějaké tlačítko nebylo lepší jinde či zda aplikace není zbytečně moc složitá a podobně.
Na co se XD používá?
Adobe XD se používá převážně pro UI/UX design. Využijete ho pro:
- Tvorbu webové stránky, mobilní aplikace či jakékoliv dalšího programu kde je třeba navrhnout uživatelské rozhraní (UI) či prostředí (UX).
- Vytváření vysoce věrných prototypů a interaktivních návrhů pro weby či appky.
- Spolupráci a sdílení návrhů s dalšími lidmi, členy týmu a zúčastněnými stranami, což je v této sféře dost užitečné.
- Testování a ověřování reálnými uživateli pomocí vestavěných funkcí testování a zpětné vazby.
- Integrace s dalšími aplikacemi Adobe Creative Cloud, jako je Photoshop, Illustrator a After Effects, díky kterým se vytváří skvělá grafika pro weby či aplikace.
- Navrhování a prototypování minianimací a mikrointerakcí.
- Navrhování a prototypování hlasových uživatelských rozhraní (VUI) pro hlasové asistenty či chatboty.
Pro koho se hodí?
Adobe XD je vhodný pro celou řadu profesionálů, kteří pracují na digitálních produktech, webech, aplikacích a dalších. Hodí se třeba pro:
- Návrháři UX (user experience), jejichž úkolem je navrhnout hladký chod webové či mobilní aplikace.
- Návrháře UI (user interface), jejichž úkolem je navrhnout uživatelské rozhraní a design webů či aplikací.
- Produktové designéry a to převážně ty, kteří pracují na celkovém designu digitálních produktů, včetně UX a UI.
- Webové designéry, kteří navrhují a tvoří webové stránky.
- Grafiky, kteří vytvářejí návrhy digitálních produktů a například potřebují spolupracovat s ostatními členy týmu.
- Vývojáře, kteří potřebují kontrolovat a chápat, jak byl návrh vytvořen a proč.
Hodí se pro vás?
Jestliže se vidíte ve tvorbě webů, designu aplikací, nebo přímo UI/UX, pak určitě ano. Program je jednoduchý, intuitivní a hlavně šetří spousty času a práce.
Stáhněte si Adobe XD ještě dnes a vytvářejte funkční prototypy webů či aplikací.
Jaká je cena Adobe XD?
Kde XD koupit?
Doporučuji Adobe programy vždy kupovat na oficiální stránce Adobe. Tam máte vždy jistotu, že si kupujete správný produkt a také že máte nejvýhodnější možnou cenu.
Jak program stáhnout?
Stáhnutí programu je velice jednoduché. Pouze přejdete na stránku Adobe a program si pomocí pár kliků koupíte. Tím se vám stáhne instalační soubor, který jen rozkliknete a program se vám sám nainstaluje. Pak se vám už jen otevře Adobe okénko, kde se přihlásíte pomocí Adobe ID (váš email) a voila! program nainstalován.
Jak se v XD naučit?
Naučit se pracovat v Adobe XD rozhodně není tak těžké, jako je tomu u jiných Adobe programů. XD byl navrhnut tak, aby v něm zvládali tvořit každý, proto se ho nemusíte bát. Přesto vám zkusím dát pár tipů, jak se práci v XD naučit:
- Oficiální výukové programy Adobe: přímo Adobe nabízí řadu bezplatných videonávodů nebo textových průvodců, které pokrývají vše od základního návrhu uživatelského rozhraní až po pokročilé prototypování, proto je to posled mě skvělý způsob, jak s XD začít.
- Online kurzy: na internetu je k dispozici spousta online kurzů, které se podrobně zabývají tvorbou v Adobe XD. Já jsem našla třeba kurz na itnetwork.
- YouTube: YouTube je skvělým zdrojem spousty videonávodů, které jsou zdarma. Zde jsem třeba našla kompletní videokurz (v angličtině) na Adobe XD.
- Offline kurzy nebo individuální workshopy: existuje spousta offline kurzů, nebo workshopů, stačí trochu pogooglit, co se zrovna nachází ve vašem okolí. Já jsem třeba našla i individuální workshop na naučmese, který si můžete zaplatit.
- Tvořte: ale nejlepší způsob, jak se naučit Adobe XD, je podle mě vyloženě zkoušet tvořit. Proto bych vám doporučila, abyste si program otevřeli a zkusili si vytvořit nějaký prototyp webové stránky, klidně podle videa (třeba tohoto). Když narazíte na nějaký problém, můžete ho vygooglit a jít dál. Praxe je podle mě nejlepší učitel.
Recenze na Adobe XD
Na recenze na Adobe XD se můžete podívat třeba na trustradiusu, getapp, gartner, capterra a dalších místech.
Mezi nejčastější pozitiva patří jednoduchost použití, krásné designy a makety, skvělé funkce a ideálnost pro UI/UX design.
Na co se XD nehodí?
Přestože je Adobe XD skvělým nástrojem pro UI/UX, tvorbu prototypů a návrhy webů, aplikací či programů, rozhodně se nehodí na všechno. Nehodí se třeba pro:
- Design tisku, knih či časopisů – sice by to asi šlo, ale na tohle Adobe XD není určen. Mnohem lépe se vám to bude dělat v Adobe InDesignu
- Tvorba grafiky, log, brandingu, ilustrací a dalších. Adobe XD má totiž sice mnoho nástrojů pro grafiku, jsou ale určeny pro tvorbu webů a rozložení. Pro tvorbu vektorové grafiky třeba pro klienty je mnohem lepší Adobe Illustrator.
- Úprava fotek, retuš, či digitální malování – na tohle se mnohem více hodí Adobe Photoshop, a na fotky případně i Adobe Lightroom.
- Úprava videa: Adobe XD není určen pro střih videa. Pro střih videa se hodí Adobe Premiere Pro.
- Animace: Adobe XD sice nabízí základní nástroje pro minianimace, ty jsou ale určené hlavně pro efekty spojené s weby či aplikacemi. Pro tvorbu vizuálních efektů a animací zvolte nástroj Adobe After Effects.
Na závěr
Adobe XD je chytrý program, díky kterému je tvorba designu webů či aplikací mnohnásobně jednodušší. Vytvoříte v něm všelijaké účinné a interaktivní prototypy aplikací, programů či webových stránek a můžete si pohrát s designem i funkčností, které následně aplikujete do svého reálného projektu. Hodí se pro všechny, kteří navrhují UI/UX, nebo design webů a aplikací.