Search
Close this search box.
Datový zdroj 9@130x-100
Datový zdroj 9@130x-100

Adobe Photoshop – recenze, cena & co vědět před koupí

Nejlepší software na tvorbu rastrové grafiky

 • Úprava fotek, retuš a efekty.
 • Tvorba grafiky a designu
 • Digitální kresba či malba
 • Mnoho dalších funkcí

Co je to Adobe Photohop

Adobe Photoshop je podle mě jeden z nejlepších software pro tvorbu grafiky, vyvinutý společností Adobe Inc. 

Je hodně využíván profesionálními fotografy, grafiky či domácími umělci k vytváření a úpravě obrázků či digitálního umění, nebo taky k vylepšování a retušování fotografií. Photoshop má širokou škálu funkcí, které vám umožní upravovat barvy, kontrast, jas a všechny další vlastnosti obrázků. Jednoduše jde o program, díky kterému vaše fotky dostanou ten správný šmrnc. 

Photoshop je velmi oblíbený a všestranný nástroj používaný v různých oblastech, jako je reklama, webový design, digitální umění a tisková média. 

Je k dispozici buďto samostatně, nebo také jako součást služby Adobe Creative Cloud.

Na co se Photoshop používá?

Adobe Photoshop se nejvíce používá k tvorbě grafiky, digitálního umění, nebo úpravě potografií. Zde je kompletní seznam věcí, pro které je Photoshop podle mě ideální.

 • Úprava a tvorba digitálních obrázků či fotografií.
 • Tvorba grafiky pro webové stránky, sociální média, nebo tisk
 • Digitální malba, kresba a tvorba digitálního umění či ilustrací
 • Vylepšování či retušování fotografií, včetně odstraňování skvrn, vrásek a dalších podobných nedokonalostí
 • Úprava fotek pro použití na sociálních sítích
 • Skládání a spojování více obrázků do jednoho (například připhotoshopování člověka na pláž a podobně)
 • Vytváření a úpravy 3D obrázků, produktových fotek a design maket
 • Vytváření prototypů webových stránek či mobilních aplikací
 • Spousta dalších věcí spojených s úpravou fotek a tvorbou digitálního umění.

Photoshop se podle používá na všechno, co vás jen napadne když přijde na tvorbu online obrázků, úpravy fotek, nebo čehokoliv podobného.

Pro koho se hodí?

Adobe Photoshop je nutným pomocníkem pro všechny:

 • Fotografy, kteří potřebují retušovat, vylepšovat a upravovat své fotky.
 • Grafické designéry, kteří potřebují vytvářet návrhy pro digitální média, tisk, weby, či platformy sociálních médií.
 • Digitální umělce, kteří rádi kreslí, malují a tvoří v online podobě.
 • Webové designéry, kteří potřebují vytvářet obrázky, vylepšovat fotky, nebo i tvořit základní makety webových stránek.
 • Reklamní agentury, které potřebují tvořit reklamy a marketingové materiály či upravovat fotky a obrázky.
 • Profesionály v oblasti tisku, kteří potřebují vytvářet grafiku pro tiskové materiály, jako jsou brožury, časopisy a noviny.
 • Studenty a nadšence, kteří se zajímají o grafický design, digitální umění a fotografování.
Celkově se Photoshop hodí pro všechny profesionální i amatérské kreativní duše. A neměl by podle mě chybět v portfoliu žádného grafika, nebo fotografa.

Pokud jste něco z výše uvedeného, pak podle mě určitě ano. Pokud si chcete s Photoshopem pouze pohrát, pak vám doporučuji stáhnout si jeho 7mi denní verzi zdarma a vyzkoušet si, zda je pro vás to pravé ořechové.

Jaká je cena Adobe Photoshopu?

Cena Adobe Photoshopu je:

 • zdarma na 7 dní, 
 • 570 Kč (24,19 €) za Photoshop samostatně, 
 • nebo 850 Kč (36,29 €) za Adobe Creative Cloud, pokud chcete přístup i k dalším programům.

Vysvětleme si to:

Adobe Photoshop má 7mi denní verzi zdarma, díky které si můžete program stáhnout a vyzkoušet úplně zadarmo. Pokud se během této verze rozhodnete, že program nechcete, pak nic neplatíte a nic vás to tak nebude stát.

Poté si můžete Photoshop zakoupit a můžete tak udělat buďto samostatně za cca 570 Kč, nebo si program koupit v rámci Adobe Creative Cloud za 850 Kč, čímž dostanete i přístup ke všem dalším programům od Adobe a to je podle mě dost výhodné pro všechny, kteří potřebují více než 1 Adobe program (kdybyste chtěli využívat třeba i Adobe Illustrator, nebo cokoliv dalšího).

Photoshop je nejlepší koupit na oficiálních stránkách Adobe. Tam máte vždy jistotu, že dostanete skutečně to, co si chcete koupit.

Stažení Adobe Photoshopu je nesmírně jednoduché. Nejprve si program koupíte na oficiální stránce Adobe, poté si program stáhnete, pak kliknete na soubor s intalací, chvilku počkáte. Následně se vám otevře okýnko, kde se přihlásíte pomocí vašeho Adobe ID (email, který jste použili) a máte hotovo.

Stáhněte si Adobe Photoshop ještě dnes a začněte tvořit krásné designy.

Jak se ve Photoshopu naučit?

Studium aplikace Adobe Photoshop může být skvělým způsobem, jak zlepšit své dovednosti v oblasti digitálního umění, grafického designu, fotografie a dalších. Zde je několik kroků, které vám pomohou začít:

 • Stáhněte si Photoshop: to je asi jasný step číslo jedna, bez toho to nejde. Photoshop si můžete pořídit i na 7 dní zdarma na vyzkoušení.
 • Absolvujte nějaký online kurz: Jednou z možností, jak se Photoshop naučit je projít nějakým kurzem. A ještě pohodlnější je to přímo z domu, online. Na internetu je jich k dispozici spousta, skvělý je třeba ProfiPhotoshop, nebo kurz Photoshopu od Kurzů pro radost.
 • Výukové programy a videa: Na YouTube a dalších platformách najdete také spoustu výukových materiálů, které se vám můžou hodit a jsou zdarma (třeba tady). Můžete být tedy takový samouk a naučit se práci ve Photoshopu na vlastní pěst – není to tak těžké, jak se může zdát.
 • Cvičte a experimentujte: Nejlepším způsobem, jak se naučit pracovat ve Photoshopu je podle mě prostě v programu pracovat a učit se formou pokus-omyl. Zjistěte k čemu jsou jednotlivé nástroje (třeba podle videa) a začněte s nimi pracovat. Ostatně takhle jsem se to naučila i já sama. Kdykoliv máte nějaký problém, stačí trochu pogooglit a najdete odpověď.
 • Zapojte se do online komunit: Přidejte se třeba do nějaké skupiny na facebooku, začněte sledovat nějakého profíka na instagramu a najděte si komunitu, to vám v učení může dost pomoct a taky se tam budete vždy moct zeptat na radu.
 • Workshopy nebo kurzy: Pokud vám nevadí někam docházet offline, existuje spousta kurzů a workshopů, stačí lehce pogooglit, kdy se objeví nějaké ve vašem okolí.

Nezapomeňte hlavně na to, že učení se programu Adobe Photoshop vyžaduje čas a trpělivost. Nenechte se odradit, pokud ihned nedosáhnete požadovaných výsledků. Pokračujte v procvičování, experimentování a učení a uvidíte, že za chvíli z vás bude Photoshop expert. Naučit se ve Photoshopu totiž podle mě není tak složité, jak si někdo může myslet.

Jak jsem už řekla, podle mě to zase tak složité není. Záleži i na tom, jaký máte základ, nebo třeba grafické cítění. Pokud jste od přírody technický člověk a ještě k tomu kreativec, pak podle mě nebudete mít žádný problém a během pár dní či týdnů si Photoshop osvojíte.

Nejdůležitější je podle mě program pochopit. Pochopit, co jsou to vrstvy, proč se vůbec používají, jak fungují masky a tak dál.
Photoshop má i spoustu funkcí, nástrojů a toolů, které může nějaký čas trvat všechny projít a poznat. Ale právě proto, jak moc má Photoshop funkcí, je tak oblíbený

A záleží taky n a tom, co chcete ve Photoshopu dělat. Pokud chcete jen upravovat fotky, pak se to naučíte raz dva. Pokud chcete vytvářet komplexní retušované a photoshopované výtvory, pak to může zabrat déle, ale moje rada zní: nebojte se toho a zkuste to.

To samozřejmě záleží na tom, co vše ve photoshopu chcete dělat a jaký máte grafický/technický základ.

Ale podle mě, i pokud nemáte základ žádný, se během prvních pár dnů lze naučit všechny základy a během pár týdnů si Photoshop komplet osvojit. Jde jen o to, kolik chcete do Photoshopu investovat času.

Recenze na Adobe Photoshop

Recenze na Photoshop jsou magnifikantní. Lidé (hlavně grafici, umělci či fotografové) Photoshop prostě zbožňují. A já s nimi souhlasím. Ověřené recenze v češtině se bohužel těžko shání, takže jsem čerpala recenze hlavně v angličtině, třeba na getapp, nebo trustradius, každopádně vám sem napíšu výcuc v češtině:

Obecně si lidé nejvíce chválí neomezené funkce a možnosti programu, intuitivnost ovládání, funkčnost a spolehlivost, ale třeba i to, že kolem programu existuje skvělá velká komunita lidí a je tak jednoduché najít pomoc při jakékoliv nesnázi. 

Jako nevýhody lidé zmiňují hlavně to, že se ze začátku program může zdát složitý, protože má opravdu hodně funkcí a tak chvíli trvá je všechny poznat.

Na co se Photoshop nehodí

Photoshop je rastrový program (rastr = jeden ze dvou typů grafiky. Druhý typ je vektorová grafika). A to znamená, že obrázky ve photoshopu jsou tvořeny pixely narozdíl od grafiky vektorové, kdy jsou obrázky tvořeny křivkami. A to je skvělá funkce, pokud chcete právě třeba upravovat fotky, nebo digitálně malovat. Pokud ale chcete tvořit vektorovou grafiku, Photoshop nemusí být ideální volbou. Na co se tedy Photoshop nehodí?

 • Tvorba vektorové grafiky jako jsou loga, branding, vizitky, ilustrace. Přestože Photoshop umí pracovat s vektory, není to v něm moc praktické. Pro tohle je stvořený Adobe Illustrator.
 • Tvorba animací – photoshop animovat neumí – lepší je Adobe After Effects
 • Tvorba videí – zase, photoshop s videi nepracuje – lepší je Adobe Premiere Pro
 • 3D modeling – přestože má photoshop nějaké základní funkce na tvorbu 3D prototypů, pokud chcete něco komplikovanějšího, je lepší Adobe 3D Modeler
 • Úprava a tvorba rozvržení knih, časopisů a podobných tiskovin – přestože byste to ve Photoshopu asi nějak zvládli, mnohem lépe se vám to bude dělat v Adobe InDesign, který je přesně na to určený.

Na Závěr

Co víc říct, snad jen že Photoshop je asi jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších grafických programů světa a vůbec bych se nedivila, kdyby to byl nejznámější program od Adobe. V programu vytvoříte vše, co rastrová grafika nabízí, nejvíce ho využijí grafici a hned po nich jsou fotografové, digitální umělci, nebo jen nadšení kreativci.

Odborník na Adobe programy:

Hana Terberová

„Jaktože toho o Adobe tolik vím? Asi hlavně proto, že jsem grafik a v Adobe programech jsem strávila už tolik hodin, že bych to opravdu neměla šanci spočítat. Sama bych se tak označila za odborníka na Adobe a jsem hrozně ráda, když své znalosti můžu sdílet s někým, komu reálně pomůžou – nejlépe se začínajícími grafiky a kreativci.

Jak totiž ráda říkám, Adobe je nejlepší kamarád každého grafika a pokud se pohybujete ve světě designu, věřím tomu, že vám přiroste k srdci tak, jako mě.

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Zajímají vás Adobe programy?

Adobe Creative Cloud

 • Přístup ke všem programům a mnoho dalšího

Adobe
Photoshop

 • Úprava fotek
 • Tvorba grafiky
 • Digitální umění

Adobe
Illustrator

 • Tvorba grafiky
 • Log, ilustací
 • Pro designéry

Adobe
Premiere Pro

 • Střih videí
 • Efekty videa
 • Úprava zvuku

Adobe
InDesign

 • Tvorba knih či publikací
 • Interaktivních

Adobe
Acrobat

 • Práce s PFD
 • Tvorba, úprava
 • Interaktivní

Adobe
XD

 • Deisgn webů
 • Prototypů
 • Interaktivních

Adobe
Lightroom

 • Úprava fotek
 • Organizace
 • Pro fotografy

Adobe
After Effects

 • Tvorba aimací
 • Efekty pro filmy
 • Profesionální

Adobe
3D Modeler

 • Realistické 3D modelování
 • Profesionální

Adobe
Audition

 • Práce se zvukem
 • Tvorba hudby
 • Zvukové efekty

Adobe
Dreamweaver

 • Tvorba webů
 • HTML a CSS
 • Pro vývojáře

Character
Animator

 • Tvorba animací za pomoci webkamery

Adobe
Animate

 • Tvorba animací
 • Krátných filmů
 • Jednoduchý

Adobe
Dimension

 • 3D modelace
 • Model produktů
 • Jendoduchý