Nejlepší software na tvorbu animací
- Tvorba animací a vizuálních prvků
- Animace log a motion grafiky
- Tvorba speciálních efektů pro filmy
- Práce se zeleným plátnem
Co je to Adobe After Effects
After Effects je úžasný a komplexní software pro tvorbu animací, vizuálních efektů a motion (pohybové) grafiky of společnosti Adobe Systems.
Je to opravdu oblíbený program používaný profesionály v oblasti grafiky, animací a videa. Je celkem komplexní a složitý a tak může být těžší se v něm naučit, ovšem práce After Effects umí být hezky placená a ty výsledky, které v programu můžete vytvořit jsou kolikrát dechberoucí.
Na co se After Effects používá?
Adobe After Effects je software pro animace, vizuální efekty a pohyblivou grafiku, který se běžně používá pro:
- Vytváření a animování grafiky, textu či titulků
- Přidávání speciálních efektů do videjí/filmů (např. výbuchy, oheň, déšť a podobné).
- Tvorba 2D či 3D animovaných postav ve filmech, televizi nebo videohrách.
- Sledování a stabilizace záběrů (což umožňuje i vkládání prvků do scény)
- Korekce barev či tónů záběrů
- Práce se záběry ze zeleného plátna, nahrazení pozadí či přidání speciálních efektů.
- Vytváření animací a efektů pro titulky, loga a další prvky brandingu
- Exportování dokončených projektů v různých formátech pro distribuci na různých platformách, jako jsou sociální média, televize nebo film.
Pro koho se hodí?
Adobe After Effects je všestranný software ideální pro širokou škálu profíků v oblasi filmové grafiky, animací, ale je vhodný i pro designéry, nebo pro nadšence. Nejvíce se podle mě hodí pro:
- Filmovou produkci, která potřebuje upravovat speciální efekty či zelené plátno.
- Střihače videa, kteří chtějí do svých videí přidávat vizuální efekty nebo vytvářet animace.
- Designéry a tvůrce motion (pohyblivé) grafiky, kteří vytvářejí animace a prvky pro filmy, televizi a média.
- Umělce a profesionály, kteří pracují na integraci více vizuálních prvků do jednoho záběru nebo scény.
- Grafické designéry, kteří tvoří animovaná loga, ilustrace a další pohyblivou grafiku.
- Content creatory, kteří chtějí vytvářet poutavý vizuální obsah pro sociální média, weby, nebo jiné digitální platformy.
- Vývojáře her pro tvorbu 2D nebo 3D animací či postav.
- Freelancery na volné noze, kteří chtějí svým klientům nabízet služby v oblasti motion grafiky a vizuálních efektů a rozšířit si tak portfolio znalostí.
Hodí se pro vás?
Jestliže spadáte do některý z výše zmíněných kategorií, pak podle mě ano. Mějte však na paměti, že After Effects je opravdu komplexní program, který nemusí být tak jednoduché se naučit. Je ale pravda, že se to vyplatí, protože animace a videa vládnou světem a né každý to umí kvalitně, proto jsou tyto práce často dobře placené.
Stáhněte si After Effects ještě dnes, zdarma a začněte vytvářet krásné animace.
Jaká je cena Adobe After Effects?
Adobe nabízí After Effects na 7 dní zdarma. Díky tomu si můžete program osahat, vyzkoušet a zjistit, zda o něj máte zájem.
Kde After Effects koupit?
Nejlepší je vždy programy kupovat na oficiální stránce Adobe. Tam máte vždy jistotu nejnižší ceny a také toho, že skutečně dostanete to, za co platíte.
Jak program stáhnout?
Stažení After Effects je lehoučké. Stačí jít na oficiální stránku Adobe, program si pomocí pár kliků koupit, následně ho stáhnout a po stáhnutí kliknout na instalační soubor. Program se vám sám nainstaluje. Po instalaci se vám otevře okno, do kterého zadáte své Adobe Id (vás email, který jste použili při registraci) a tím máte hotovo – Adobe After Effects je připraven k používání.
Jak se v After Effects naučit?
Naučit se After Effects nemusí být nejjednodušší, protože vytvářet kvalitní animace a vizuální efekty je celkem náročný proces, ale o to víc o vás bude zájem, pokud to budete umět. Zkusím vám dát nějaké tipy, jak se v After Effects naučit:
- Začněte stažením a instalací softwaru do počítače, to není vůbec složité.
- Seznamte se s rozhraním a uspořádáním programu.
- Využijte výukové programy přímo od Adobe, je jich opravdu spousta, nebo absolvujte úvodní kurz v programu, abyste se seznámili s jednotlivými panely, okny a nástroji.
- Prostudujte si různé typy efektů a filtrů, které jsou v aplikaci After Effects k dispozici, abyste věděli, jaké vlastně máte možnosti. Nástroje si vyzkoušejte a vytvořte si nějaké základní minianimace.
- Hledejte návody na internetu: můžete využít různých online kurzů, které jsou většinou placené, ale zato vás vše naučí od začátku po konec (já našla třeba jeden na skillmea, nebo drawplanet), nebo můžete hledat návody třeba na youtube, kterých je spousta a jsou zdarma (třeba zde).
- Zapojte se do online komunit nebo fór věnovaných After Effects – třeba na facebooku. To vám může pomoct zůstat namotivovní a taky se v komunitách můžete zeptat, kdykoliv máte nějaký problém.
- Začněte sledovat zajímavé stránky na instagramu věnované přímo After Effects – často sdílí spoustu užitečných tipů
- A můj největší tip: zkoušejte tvořit. Jednoduše si otevřete program a pokuste se něco vytvořit. Klidně podle kompletního návodu na youtube. Nejlépe se totiž v programu naučíte praxí – klidně metodou pokus/omyl.
Recenze na Adobe After Effects
Recenzí na After Effects je spoustu, třeba na trustradius, capterra, getapp a dalších místech.
Lidé často chválí profesionalitu, efektivitu, krásu výsledků a někteří uživatelé dokonce tvrdí, že se jim program snadno používá. After Effects je podle nich jednoduchý, obzvláště pokud znáte jiné Adobe programy. Spousta lidí také vyzdvihuje kompatibilitu s Illustratorem. Produkt má i hodně ocenění a spoustu 5ti hvězdičkových hodnocení.
Negativní recenze jsou nejčastěji na složitost programu, někdo dokonce zmínil slovo „intimidating“, což znamená „zastrašující“.
Na co se After Effects nehodí?
Adobe After Effects je výkonný software pro tvorbu animací či vizuálních efektů, ale zdaleka se nehodí pro všechny grafické práce. Nehodí se třeba pro:
- Úprava zvuku: After Effects sice má některé základní funkce pro úpravu zvuku, ale není navržen pro tvorbu hudby nebo zvukových efektů. Na to je mnohem lepší Adobe Audition
- Klasická tvorba videjí: ano, v After Effects se sice pracuje s videi, ale pokud chcete třeba tvoři vide pro youtube, sociální sítě, nebo jen tak stříhat, je mnohem vhodnější například Adobe Premiere Pro.
- Tvorba grafiky: to je asi jasné, ale After Effects se nehodí pro tvorbu log, úpravu obrázků, nebo podobně. Na to jsou ideální Adobe Illustrator, nebo Adobe Photoshop.
- Výkon v reálném čase: After Effects je velice náročný na procesor a pro efektivní práci tak může vyžadovat značný výkon. Nabízí sice možnosti náhledu v reálném čase, je lepší po něm nechtít moc složité míchání videa či efekty v reálném čase.
Jednoduché animace: to sice After Effects zvládne levou zadní, ale možná je na to zbytečně moc složitý. Pokud chcete pouze jednoduchoučké animace, podívejte se třeba na Adobe Animate, nebo Adobe Character Animator.
Na závěr
After Effect je takový kouzelník. A je sice celkem složitý, ale zato jsou ty výsledky opravdu úžasné. V programu vytvoříte vše od základních animací log, přes motion grafiku až po rozsáhlé a komplikované vizuální efekty, práci se zeleným plátnem či speciální efekty do filmů či her.