Search
Close this search box.

6 důvodů, proč mít responzivní web & Co to je?

Shrnutí: Responzivní web je takový, který má speciální design jak pro desktop (počítač), tak i pro tablet a mobil a to vše v rámci jednoho kódu. Takový design pomáhá s mnoha problémy, které u webu mohou nastat. Díky responzivitě bude web uživatelsky přívětivý pro mobilní zařízení, díky čemuž je pak celý zážitek z vašeho webu pro návštěvníka z mobilu mnohem lepší.

Já bych řekla, že mít responzivní web je v dnešní době naprostý základ, který nesmí chybět žádné webovce. A o to víc mě překvapí, když sem tam na nějaký neresponzivní  web narazím. Žijeme v době smartphonů, počítačů a tabletů. Z tohoto důvodu je důležité, aby bylo možné váš web hezky zobrazit na co největším počtu zařízení.

Takže v dnešním článku jsem si pro vás připravila 6 důvodů, proč je podle mě vhodné mít web responzivní.

Chystáte se tvořit web?

A víte jak to udělat i bez použití kódu/programování?
Je to opravdu jednoduché: stačí využít nějaký nástroj na tvorbu webů! 

Co je to responzivní web a proč ho mít?

Na začátek si pojďme říct, co to ten responzivní design vlastně je. Jedná se o design webu pro mobily a tablety. Pokud má být web responzivní, měl by mít tři verze – pro desktop (počítač), tablet a mobil. Jedná se ovšem o stejný web, takže kód za webem je pouze jeden, jen se mění vzhled. Responzivní design poznáte i tak, že pokud na PC ztenčíte okno prohlížeče, responzivní web by se měl přepnout do tabletové verze. 

Responzivita je v dnešní době velice důležitá a to hlavně proto, že v dnešní době větší procento lidí používá mobil více než počítač.

To však není jediný důvod. Jaké jsou ty následující?

1) vypadá to profesionálně

Web, který není responzivní na mobilu prostě nepůsobí dobře. Nedělá to vaší společnosti příliš dobrou image a celkově, působí to zastarale, jakoby jste zaspali dobu. V dnešní době je konkurence hrozně moc a když nebudete mít responzivní web, může se stát, že vás to bude stát hodně potenciálních klientů, nebo zákazníků.

2) Zlepšuje to uživatelský zážitek

S verzí pro mobily je možné si hodně vyhrát tak, aby byla uživatelsky přívětivá a intuitivní. A působí to velmi dobře. Prvky, které jsou na PC užitečné na mobilu být nemusí. Pokud nastavíte správné velikosti tlačítek, obrázků, textu či nadpisů, čtenář má hned z vašeho webu úplně jiný pocit. 

3) Je to levnější varianta, než vytvářet speciální web pro mobily.

Responzivní weby jsou weby s jedním kódem, jen upraveným zvlášť pro počítač, zvlášť pro tablet a zvlášť pro mobil. Znamená to tedy, že nemusíte platit speciálně nový web pro mobily, což by vás vyšlo pravděpodobně dost draho. Pouze necháte web upravit a udělat responzivní.

4) Flexibilita v oblasti úprav

Pokud máte web s responzivním designem, můžete v něm provádět změny snadno a rychle. Nemusíte se starat o provedení změn na dvou webových stránkách. Tato flexibilita je obrovskou výhodou, třeba když chcete jen rychle upravit třeba překlep, nebo chybku ve vašem webu – stačí to udělat jen jednou.

5) Lepší optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Optimalizace vyhledávače, neboli SEO, je strategie, kterou mnoho společností používá k tomu, aby byly více vidět ve výsledcích google. Čím blíže jste k vrcholu, tím větší je šance, že vás potenciální zákazníci najdou. Responzivní design může se SEO pomoci, protože Google dává přednost webům, jež jsou vhodné pro mobilní zařízení. V kombinaci s dalšími SEO faktory vám responzivita může pomoci výrazně zlepšit výsledky ve vyhledávačích.

6) Snadná správa webu

Většina společností, zejména menších, nemá příliš mnoho času na aktualizaci obsahu či vzhledu svých webových stránek. Díky responzivitě je taková správa webu o mnoho jednodušší, jelikož se staráte pouze o jeden web.

Na závěr

Cílem responzivity je vlastně podle mě vyhnout se zbytečnému přibližováním a oddalováním obrazovky posouváním, zvětšováním nebo zmenšováním, ke kterým dochází u webů, které nejsou responzivní. Často je velmi obtížné se na těchto stránkách orientovat a může vás to dokonce stát potenciální zákazníky, kteří jsou frustrovaní snahou přijít na to, jak na něco kliknout.

Responzivní design webových stránek také nahrazuje potřebu vytvářet speciální web pro mobilní zařízení. Stačí navrhnout pouze jeden, který se bude měnit podle toho, jaké zařízení uživatel využije.

Mít responzivní web je úplným základem dnešní doby, proto nezapomeňte zresponzivnit i ten váš.

Odborník na tvorbu webů:

Hana Terberová

„Webů jsem vytvořila spousty – tvořím je již roky. Proto bych se označila za profesionála v oboru. Mám bohatou zkušenost s tvorbou webů na Wordpressu, pomocí nástrojů jako Webnode, nebo i dokonce jen tak skrze HTML. Krom toho jakožto profesionální grafik umím poradit i v designovém světě. A vzhledem k tomu, že se i neustále zajímám o novinky z technologickýho světa, tak si můžete být jistí kvalitou obsahu.”

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?