Search
Close this search box.

10 nejlepších programů na tvorbu loga – recenze

Shrnutí: Logo je řekla bych nejdůležitější grafický element, který má téměř každá firma. A proto je to většinou první věc, kterou při zakládání nové firmy budete řešit.

Jestliže tedy zrovna řešíte, jak získat logo pro svůj nový brand, pak máte většinou dvě možnosti:

  1. Vytvořit si logo sami
  2. Zaplatit si grafika, který vám logo vytvoří

Pokud jste se rozhodli logo vytvářet sami, máte štěstí, protože v dnešním článku pro vás mám 10 skvělých softwarů, kde můžete své logo získat.

  • Na první místo jsem prostě nemohla dát nic jiného než Adobe Illustrator, protože to je prostě ten nejlepší vektorový grafický editor, který existuje. Je to program i pro profesionálná grafiky a opravdu v něm nejsou žádné limity
  • Pokud chcete neco jednoduššího, pak bych vám doporučila webový program Canva, který je velice jednoduchý, intuitivní a je to takový grafický program pro negrafiky. Vytvoříte v něm logo raz dva ani nevíte jak.

Pokud vás zajímá dalších 8 míst, kde se dá vytvořit logo, pak si přečtěte článek. A krom toho se v článku i dozvíte, co to logo přesně je, jaké zvolit barvy, fonty, nebo zda je důležitý slogan.

Top 1. místo

Adobe Illustrator

Nejlepší profesionální program
Cena měsíčně: 630 Kč
Profesionální vektorový program pro grafiky (ale i negrafiky), který vám umožní vytvořit logo komplet podle svých představ. 
2. místo

Canva

Nejlepší jednoduchá platforma
Cena ročně: 2800 Kč
Nejlepší uživatelsky přívětivá platforma pro tvorbu designu. Vytvoříte v ní mnoho designů pomocí pár kliků a je velmi jednoduché se v ní naučit.
Jakou má vaše firma tvář? Jakou emoci v lidech vyvolá? Tu by mělo světu ukázat právě vaše logo. Jestliže jste ve fázi, kdy se rozhodujete, jak by vaše logo mělo vypadat, nikam určitě nespěchejte a nechejte si na rozhodnutí dostatek času.

Logo je grafický symbol, emblém nebo návrh, který reprezentuje vaši firmu, produkt nebo třeba značku.

Jednoduše je to to, co si váš zákazník představí, když se řekne jméno vaší společnosti. Určitě to znáte sami – když se řekne coca cola, vybavíme si červené krucánky ve tvaru jejich loga.

Obvykle je to jedinečný vizuální identifikátor, který je snadno rozpoznatelný a spojený s firmou či produktem, který reprezentuje. Loga se mohou skládat jak čistě ztextu, nebo i ze symbolů či třeba kombinace obojího. Používají se k různým účelům, jako je budování značky, marketing, nebo reklama. Dobře navržené logo může opravdu pomoct vytvořit silnou brandovou identitu a hlavně může pomoct, aby si lidé váš brand zapamatovali.

Barva je klíčovým aspektem návrhu loga. Barvy loga ovlivůjí, jak lidé brand vnímají, jakou emoci v nich vyvolá a také jak si ho zapamatují. Různé barvy mohou vyvolávat různé emoce a předávat tak různá sdělení. Třeba modrá barva je často spojována s důvěrou, profesionalitou a bezpečností, zatímco červená může znamenat vzrušení, vášeň či důležitost/nálehavost.

Při výběru barev pro logo zvažte jakou osobnost chcete, aby vás brand měl, jakou emoci má vyvolat, jakou cílovou skupinu oslovujete a také zvažte, co chcete lidem předat. 

A také neazapomeňte na to, že by logo nemělo být přeplácané, chaotické a příliš barevné. Použití příliš mnoha barev nebo třeba neuspořádané použití barev může působit neprofesionálně či nepěkně. Proto je důležité barvy při návrhu log promýšlet a vybírat důkladně.

Důležitým faktorem, který je třeba zvážit, je také písmo použité v logu (typografie). Zase jsme u toho stejného – správná volba typografie pomáže sdělit přesně to, co logem sdělit chcete.

Například:
  • velké a tučné písmena s ostrými hranami a třeba ještě 3D efektem působí energicky a až nebezpečně, proto se hodí třeba pro logo posilovny, nebo bojových umění.
  • Čisté logo v neutrálních barvách se sans serif písmem (bezpatkové písmo) se může hodit třeba pro právní agenturu.
  • A tenké psací písmo se může hodit třeba pro masážní studio.

Důležité je hlavně vybrat písmo, které je čitelné. To je častá chyba, které se pokuste vyvarovat. Nejhorší je, když lidé ani nepochopí, co je v logu napsané, nebo ještě hůř, když si písmena v logu spletou. Dám vám příklad ze života: možná si někdo vybavíte třeba dánský maloobchodní řetězec s nábytkem JYSK, který v česku máme. Mají takové modré logo a před názvem mají tučňáka, který tak trochu připomíná písmeno P. A já jsem si jako mladší vždy říkala, zda je to JYSK, nebo PJYSK. Tohle by se stávat nemělo. Logo by mělo být čisté a mělo by z něj být ideálně čitelný název vaší společnosti – pokud se rozhodnete pro logo typografické. 

Jednoduše nezapomeňte, že logo by mělo být jenoduché, čisté a přehledné.

Typografii a písmo lze navíc i kreativně využít k vylepšení celkového designu loga. Zkušený designér dokáže manipulovat s tvary písmen, rozestupy či kompozicí tak, aby vytvořil opravdu jedinečné a zapamatovatelné logo.

Slogan je krátkoslovní věta, která se někdy přikládá pod logo. Obvykle se skládá z věty nebo fráze, která vašemu publiku objasňuje, co vaše společnost dělá, nebo jaké má hodnoty.

To, zda by logo mělo mít slogan, závisí na cílech vašeho brandu, které chcete předat.

Slogan může být užitečný, pokud třeba potřebujete zákazníkům poskytnout další kontext nebo informace o svém brandu, které nejsou ihned patrné ze samotného loga. Slogan může také pomoct odlišit váš brand od konkurence či vytvořit zapamatovatelnou identitu.

Slogan však podle mého názoru není úplně nutný. Já osobně ráda vytvářím základní loga spíše bez sloganů a případně dovytvořím i verzi se sloganem, pokud o to má klient zájem. Záleží však na tom, i jaký brand jde.

Rozhodnutí je ve výsledku vždy na vás.

1. místo

Adobe Illustrator

Proč je Adobe Illustrator na 1. místě?

Protože Adobe Illustrator je jedním z nejpopulárnějších profesionálních nástrojů pro vektorovou grafiku, který se využívá k tvorbě ilustrací, log, typografie či jiné grafiky. A já vlastně ani nevím, zda jsem vám schopna napsat objektivní recenzi, protože já upřímně Illustrátor naprosto zbožňuji – je to můj asi nejoblíbenější program vůbec.

Adobe Illustrator je používán i profesionály v oblasti grafiky, designu a ilustrací, kteří potřebují vytvořit kvalitní a precizní vektorovou grafiku.

Co Illustrator nabízí

  • Illustrator nabízí širokou škálu všeho pro tvorbu vektorové grafiky.
  • nástrojů pro tvorbu grafiky, log, brandingu, jako jsou kreslící nástroje, efekty, filtry, import a export všech možných formátů a mnoho dalších.
  • Navíc, také poskytuje možnosti pro tvorbu animace a interaktivních designů pro web.
  • V podstatě v Illustratoru neexistují limity v tom, co můžete vytvářet.

Illustrator má tedy opravdu hodně funkcí, což může působit složitě, ale je ve světě tak oblíbený, že je velice jednoduché vyhledat návod na téměř jakoukoliv funkci online. To je jeho obrovská výhoda.

A co vše v Illustratoru můžete nadesignovat?

  • Loga
  • Vizitky
  • Bannery, reklamy
  • Branding
  • Ilustrace
  • Základy animací
  • 3D design
  • Jakýkoliv další specifický design, který budete potřebovat

Vektorová grafika

Jak jsem tedy již zmínila, Illustrator je vektorový grafický program. No a právě vektorová grafika je typ grafiky, který se skvěle hodí pro tvorbu log a se liší od té rastrové tím, že se skládá z geometrických objektů, jako jsou křivky a úsečky, které se dají snadno upravovat a měnit velikost bez ztráty kvality. To znamená, že vektorovou grafiku můžete zvětšit do aleluja, ale nikdy neztratí svou kvalitu. Rastrová naopak ano. Vektorová grafika je ideální pro tvorbu log, ikon, infografik a rastrová je naopak například fotografie, nebo digitální kresba. Podívejte se na video pod textem pro názornou ukázku.

Zajímá vás více o tvorbě grafiky? Přečtěte si můj velký průvodce Adobe programy. A nezapomeňte se podívat na 5 způsobů, jak získat Adobe Illustrator zdarma.

2. místo

Canva

Proč je Canva na 2. místě?

Canvu bych označila za perfektní platformu pro grafické laiky. Je to totiž jednoduchá a intuitivní grafická platforma, která umožňuje vytvářet hezké designy a co vás potěší – bez potřeby znalosti komplexních grafických programů. S Canvou můžete vytvářet různé druhy designu, jako jsou:

  • loga
  • plakáty, bannery, letáky
  • prezentace,
  • reklamy na sociální sítě
  • branding
  • a mnoho dalšího.

Program navíc nabízí širokou škálu šablon, které lze snadno upravit a navíc nabízí prvky jako text, obrázky, ikony a další, které lze použít při tvorbě designu.

Canva je skvělá jak pro jednotlivce, který chce vytvořit například svoje logo, tak i pro týmy, které potřebují spolupracovat na projektech a například sdílet designy. Platforma totiž nabízí možnost spolupracovat na projektech s ostatními uživateli. Canva je navíc dostupná jak ve webové verzi, tak i v aplikaci pro mobilní zařízení.

Řekla bych, že Canva je skvělý nástroj pro všechny, kteří potřebují vytvořit profesionálně vypadající design bez potřeby znalosti grafických programů. Přesto se však musí zmízit, že vám Canva neumožní vše. Proto se hodí, pokud potřebujete rychle vytvořit jednoduché logo. Pokud však chcete něco víc, nebo se chcete například stát profesionálem, Adobe Illustrator se vám bude hodit mnohem více.

Přečtěte si také: nejlepší programy na tvorbu grafiky.

3. místo

Wix logo maker

Proč je Wix Logo Maker na 3. místě?

Wix Logo Maker je online nástroj, který vám umožňuje vytvářet profesionální loga. Je součástí velké sady nástrojů pro tvorbu či design webových stránek od společnosti Wix.

Logo Maker od Wix využívá umělou inteligence, která vám i vygeneruje vlastní návrhy na základě vašeho zadání (například názvu či oboru firmy). Můžete si také vybírat z řady předpřipravených šablon a přizpůsobovat si je podle svých představ.

Jednou z výhod používání Wix Logo Makeru je, že je jeho použití snadné i pro lidi bez předchozích designových zkušeností. Rozhraní je intuitivní a nástroj vám v průběhu tvorby designů poskytuje užitečné návrhy a tipy.

Kromě vytváření log můžete ve Wix Logo Makeru vytvářet i různé další brandové designy jako třeba vizitky, grafiku pro sociální média a podobně.

Celkově je Wix Logo Maker skvělou volbou řekla bych pro malé firmy, nebo třeba jednotlivce, kteří potřebují logo rychle a nechtějí utrácet peníze za tvorbu loga u profesionála. Mějte však na paměti, že tvorba loga u Wix může působit trošku omezeně, pokud třeba máte konkrétnější představu o logu, nebo třeba chcete vyexportovat konkrénější soubory.

Tip: Hledáte místa kde najít podklady pro vaši grafiku a tvorbu? Podívejte se na nejlepší fotobanky, kde najdete jak spoustu fotografií, tak i vektorů, ikon a ilustrací.

4. místo

Fiverr logo design

Proč jsem vybrala Fiverr?

Fiverr je online marketplace, které spojuje freelancery s klienty. Krom toho má pár dalších služeb a jednou z nejoblíbenějších je Fiverr Logo Design.

Logo Design vám vlastně umížní procházet grafické designéry na Fiverru, jejich portfolia a najít tak toho, který vyhovuje jejich potřebám. Jakmile si klient vybere grafika, může s ním začít spolupracovat na vytvoření loga.

Tento proces obvykle zahrnuje předložení návrhu, ve kterém jsou popsány klientovy požadavky. Designér poté vytvoří několik konceptů, klient si je prohlédne a poskytne zpětnou vazbu. Na základě této zpětné vazby designér logo vylepšuje, dokud není klient s návrhem spokojen – prostě klasický process.

Fiverr je pro návrh loga oblíbený hlavně díky své cenové dostupnosti a také díky pohodlí. Klienti si totiž můžou vybrat z řady designérů s různou úrovní dovedností a cen, takže je celkem jednoduché najít takového designéra, který odpovídá vašemu rozpočtu.

5. místo

99 designs

Proč jsem vybrala 99designs?

99designs je další marketplace, které spojuje firmy či jednotlivce (klienty) s freelance grafickými designéry, kteří mohou vytvářet cokoliv si zlíbíte (loga, webové stránky a další designy). Takže vlastně něco jako Fiverr. 99designs bylo založeno v roce 2008 a od té doby se stali jednou z největších platforem s designem, kde je nyní registrováno více než 1 milion designérů.

Jednou z jedinečných funkcí 99designs je systém založený na soutěžích o návrhy log. Jako klient můžete zahájit soutěž o návrh loga zadáním stručného popisu a designových preferencí. Designéři vám pak předloží své návrhy vy si můžete vybrat vítězný návrh a spolupracovat s vybraným designérem na jeho dalším zdokonalení.

Celkově lze říct, že je 99designs skvělá pltforma, díky které můžete najít ideálního designéra pro váš brand. 

6. místo

Looka

Proč jsem vybrala Looka?

Looka je online nástroj pro design, který využívá umělou inteligenci pro tvorbu log, takže s nástrojem vytvoříte logo během několika minut. Nástroj je tak trochu podobný Canvě, ale s tím rozdílem, že Looka se spacializuje čistě na loga, versus Canva nabízí i mnohem více z grafického designu.

V Looka začnete tím, že lehce popíšete svou firmu a obor a Looka vám automaticky vygeneruje nějaké návrhy. Můžete pak pokračovat přizpůsobováním barev, fontů a dalších detailů. Looka také nabízí řadu designových prvků, jako jsou ikony, ilustrace a tvary, které můžete použít k dalšímu přizpůsobení svého loga.

Jakmile vytvoříte své logo, Looka vám poskytne vícero formátů souborů, nechybí PNG, SVG a EPS, ale máte na výběr i další. Můžete si také zakoupit balíčky pro tvorbu brandu, které zahrnují další designy, jako jsou vizitky, grafika pro sociální média a návrhy webových stránek.

7. místo

Affinity Designer

Proč jsem vybrala Affinity Designer?

Affinity Designer je vektorový grafický editor vyvinutý společností Serif. Upřímně bych ho trochu přirovnala k Adobe Illustratoru. Jedná se totiž taky o profesionální nástroj pro tvorbu vektorové grafiky, ilustrací a návrhů pro všechny možné účely, například právě log. Software je k dispozici pro běžné počítačové systémy (macOS, Windows) a dokonce i pro iPadOS.

Affinity Designer nabízí širokou škálu nástrojů a funkcí pro vytváření přesných, detailních návrhů. Patří mezi ně:

  • nástroje pro vektorové kreslení, 
  • všemožné možnosti úprav, tvarů, barev,
  • přizpůsobitelné mřížky a vodítka,
  • řada možností exportu pro různé formáty souborů
  • a spoustu dalších,.

Jednou z klíčových výhod aplikace Affinity Designer je jeho schopnost pracovat s vektory. Jak jsme si již řekli, na rozdíl od rastrové grafiky, která se skládá z pixelů a při škálování může ztratit kvalitu, je vektorová grafika založena na křivkách a lze ji škálovat do nekonečna bez ztráty kvality. To z ní dělá ideální typ grafiky pro návrh loga, kde je právě taková škálovatelnost potřeba.

V aplikaci Affinity Designer můžete vytvořit logo od píky pomocí nástrojů pro vektorové kreslení nebo můžete importovat již stávající grafiku či obrázky a upravit je tak, abyste logo vytvořili.

Celkově bych mohla říct, že je Affinity Designer výkonný vektorový grafický editor, který je vhodný pro tvorbu loga a spoustu dalších grafických projektů. Asi bych i řekla, že se hodí i pro profi grafiky, ale upřímně, Adobe Illustrátor je pořád o řád výš.

8. místo

Corel Draw

Proč jsem vybrala Corel Draw?

CorelDRAW je oblíbený vektorový grafický editor, který se běžně používá třeba právě pro návrhy log. Jedná se o profesionální nástroj, který nabízí spousty funkcí a nástrojů pro tvorbu (zase) vektorové grafiky.

CorelDRAW je na trhu již mnoho let a má pověst výkonného a spolehlivého softwaru. Má spoustu nástrojů pro úpravu grafiky, které umožňují uživatelům vytvářet přesné a detailní návrhy.

Kromě možností vektorového kreslení nabízí CorelDRAW také řadu dalších funkcí a nástrojů. Patří mezi ně možnost pracovat s bitmapovými obrázky, vytvářet rozvržení pro tisk či digitální média a také řadu efektů či filtrů, které lze na vaše designy aplikovat.

Řekla bych, že CorelDRAW je výkonný vektorový grafický editor, který je vhodný pro tvorbu loga a spoustu dalších designových projektů. Znovu ale musím říct, že stejně jako u Affinity Designeru, s Adobe Illustratorem se soutěží těžko.

9. místo

Vectr

Proč jsem vybrala Vectr?

Vectr je bezplatný vektorový grafický editor, který je dostupný pro Windows, macOS, Linux a web. Jedná se o jednoduchý, ale intuitivní nástroj, který je navržen tak, aby jej mohli snadno používat jak začátečníci, tak i profíci. Vectr má řadu nástrojů a funkcí pro vytváření vektorů, třeba právě log. 

Jednou z výhod aplikace Vectr je její jednoduchost a snadné používání. Platforma má čisté a intuitivní rozhraní, které uživatelům umožňuje rychle a snadno vytvářet návrhy, aniž by museli mít rozsáhlé zkušenosti s designem. Vectr také umožňuje uživatelům spolupracovat na projektech designu v reálném čase, což z něj činí užitečný nástroj pro týmovou práci na designu.

Musím však poznamenat, že Vectr má ve srovnání s jinými vektorovými grafickými editory, jako je třeba Adobe Illustrator, Affinity Designer nebo CorelDRAW, celkem dost omezení. Například nemá tolik pokročilých funkcí nebo možností přizpůsobení – jednoduše v něm nevytvoříte vše. 

Pokud tedy hledáte jednoduchý a bezplatný vektorový grafický editor pro design log, může být Vectr dobrou volbou. Pokud však potřebujete pokročilejší funkce a možnosti, pak se zde moc nedočkáte. V takovém případě je lepší zvážit komplexní velikány jako například Adobe Illustrator nebo CorelDRAW.

10. místo

Tailor Brands

Proč jsem vybrala Tailor Brands?

Tailor Brands je online platforma pro návrh loga, která využívá technologii umělé inteligence a to třeba k vytváření loga na míru. Platforma poskytuje jednoduché použitelné rozhraní, které umožňuje vytvořit logo během několika minut, aniž byste museli mít zkušenosti s designem.

Tailor Brands se vás bude ptát na řadu otázek ohledně vašeho loga, účelu podnikání, stylových preferencí, nebo třeba cílové skupiny a to proto, aby lépe pochopil účel loga. Na základě těchto informací platforma vygeneruje řadu návrhů, z nichž si můžete vybrat to vaše. Návrh si pak můžete přizpůsobit změnou barvy, písma a rozvržení a nebo můžete i požádat o revizi.

Musím však říct, že se podle mě Tailor Brands hodí pro jednoduchá a vzájemně podobná loga. Pokud chcete něco originálního, komplexního a promyšleného, máte specifické požadavky, nebo konkrétní představu, pak to nemusí být vhodná volba.

Na co se zaměřit při tvorbě loga

Bez ohledu na to, jestli logo tvoříte sami, nebo práci předáte profesionálnímu designerovi, měli byste se zaměřit na ty nejdůležitější cíle.

  • Pro koho logo je (tj. jiné logo vymyslíte pro kavárnu a jiné pro webový magazín)
  • Logo by mělo být zapamatovatelné
  • V jednoduchosti je krása – logo by se nemělo přehánět a rozhodně by nemělo být přeplácané
  • Odlišujte se – netvořte pouze kopie log vašich konkurenčních firem.
  • Zvolte správnou typografii, tvary a barvy – například posilovna bude většinou kombinace chladných / tmavých, výrazných barev, stejně tak i velkých, tučných písmen a ostrých hran, naopak logo pro jógové studio bude jemné, tenké a barvy budou spíše světlejší, jemnější.

Zajímá vás více o tom, jak vytvořit logo? Přečtěte si o tom celý článek.

Na závěr

Řeknu vám, tvorba loga je krásná, zábavná a hlavně hrozně důležitá. Protože dobré logo = dobrý grafický základ. Vaše logo uvidí všichni, kteří s vaším brandem přijdou do styku a tak je vhodné vytvořit takové logo, které bude trefné, chytré, zábavné a hlavně zapamatovatelné.

To, jestli se rozhodnete logo vytvořit sami, nebo si najmout profesionála je víceméně na vás. Oboje má své výhody. Pokud máte grafické cítění a chcete se s logem pohrát sami, doporučuji vám úžasnou aplikaci pro tvorbu log a celkově grafiky – Adobe Illustrator. Pokud chcete jednoduchý a intuitivní nástroj na tvorbu log, u kterého nemusíte mít grafické znalosti, pak sáhněte po Canvě. A pokud chcete, můžete si i najmout grafika třeba na platfirmě Fiverr, nebo 99designs.

Odborník na digitální tvorbu:

Hana Terberová

„Jsem Hana a digitální tvorbě se věnuji již roky. Jsem profesionální grafický designér, zbožňuju online svět, IT, fotky, videa, digitální tvorbu a zajímám se o nejnovější trendy v designu. A ze všeho nejvíc mám radost, když můžu svými znalostmi pomoct nějakému začínajícímu designérovi, nebo jinému kreativci. Píšu ze svých zkušeností a odborných znalostí a tak si můžete být jistí kvalitou a důvěryhodností obsahu.

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?