Průvodce Adobe Illustratorem – cena, instalace + RECENZE

Kdo neví, co si představit, když se řekne Adobe Illustrator, bude mít po přečtení tohoto článku naprosto jasno. Vysvětlíme vám totiž, co to Illustrator je, na co se používá, kolik stojí, jak se instaluje a veškeré další informace, které by Vás mohly zajímat.

Vše, co potřebujete vědět o Adobe Illustratoru před prvním pořízením. Na co se používá a pro koho se hodí? Kolik stojí a jak ho nainstalovat?

Co to Illustrator je?

Adobe Illustrator je vektorový program na tvorbu grafiky. V grafice totiž máme vektor a rastr.

Vektorové soubory jsou soubory složené z bodů a čar a lze je zvětšit či zmenšit bez ztráty kvality. Díky tomu jsou vektorové soubory nejlepším formátem pro grafiku jako jsou ilustrace, ikony a firemní loga, protože stejný soubor lze použít pro návrhy od mobilní aplikace až po velký billboard, aniž by došlo ke snížení kvality nebo zvětšení velikosti souboru.

Naopak rastrové obrázky jsou tvořeny mnoha malými čtverci zvanými pixely a jsou často označovány jako bitmapové obrázky. Při bližším přiblížení lze jednotlivé pixely pozorovat. Rozlišení rastrového souboru se označuje jako DPI (body na palec) nebo PPI (body na palec) a je hlavním určujícím faktorem pro zvětšení velikosti souboru. Rastrové jsou například fotografie, nebo kresby vytvořené v rastrových progamech.

Zpět ale tedy k Illustratoru. Illustrator asi bezkonkurenčně nejlepší vektorový program, který je k mání. Má nesčetné množství funkcí, které jsou neskutečně intuitivní a učetří vám spousty a spousty času. Ze začátku je pravděpodobně trošku těžší se v něm zorientovat, jelikož má opravdu mnoho funkcí, ale na internetu je spousta a spousta návodů, tutoriálů a vysvětlivek, takže pokud si kdykoliv nevíte s čímkoliv rady, je velice jednoduché přijít tomu na kloub. Illustrator je bezpochyby nejpoužívanějším vektorovým editorem a to naprosto zaslouženě. Používají ho profi designéři na návrhy log, brandingu, bannerů, letáků, ilustací, charakterů, nebo třeba jako základ animací.

Cena Adobe Illustratoru

Adobe Illustrator je placený nástroj. Měsíčně vás vyjde na něco okolo 630 Kč. Můžete si ho koupit buďto samostatně, nebo si můžete zakoupit celý balíček Adobe Creative Cloud za necelých 1600 Kč. Adobe Creative Cloud je služba, kterou když si pořídíte, získáte přístup k veškerým programům od Adobe, samozřejmě včetně Illustratoru. To se velice hodí, hlavně v případě, že využíváte více grafických programů, například i Photoshop a After Effects, InDesign, Premiere Pro a podobně.

Illustrator má i týdenní free trial, takže pokud si chcete vyzkoušet práci v programu zdarma, máte tu možnost. Při zrušení služby včas nic neplatíte, takže určitě stojí za to vyzkoušet.

Jak nainstalovat Adobe Illustrator

Instalace je velice jednoduchá. Jako první je třeba si Illustrator zakoupit. Poté, co tak učiníte už jen stačí stáhnout aplikaci, přihlásit se pomocí Adobe ID (vašeho emailu) a máte hotovo. Pro lepší představu se můžete podívat na video níže.

A nějaké doporučované technické parametry:
Chcete-li nainstalovat Illustrator, RAM by měla být minimálně 2 GB / 4 GB pro 32 bitů / 64 bitů.
Doporučeným procesorem pro spuštění aplikace Illustrator by měl být procesor vícejádrový Intel s podporou 32bit nebo 64bit.
V případě Windows je dobré mít minimálně Win. 7 či novější.
Monitor by měl být s minimální podporou rozlišení 1024 X 768.
Volné místo na pevném disku by pro instalaci programu by mělo být minimálně 2 GB.
Doporučujeme, abyste měli v systému grafickou kartu.

Na co se Illustrator používá

Obecně se tedy používá pro tvorbu vektorů. Co to ale znamená? Tak za prvé, používá se ke tvorbě log a brandingu. To znamená vizitky, bannery, letáky, brožury, obálky a podobné brandové věci. Dále se používá pro tvorbu designu charakterů. V Illustratoru se velice jednoduše tvoří postavičky. To poté souvisí s tvorbou animací. Illustrator se totiž využívá jako základ pro mnoho grafických prvků tvořících animace v Adobe After Effects. Dále se Illustrator může používat pro tvorbu PDF. Mimo jiné v něm můžete tvořit i UI design.

Pro koho se program hodí

Illustrator se rozhodně hodí pro každého grafika. To je asi základ. Ale to není vše. Hodí se pro každého, kdo potřebuje pracovat ve vektorovém editoru a vektory vytvářet či upravovat. To znamená, že se hodí pro grafiky, pro freelancery či pro agentury.

Dále se Illustrator hodí pro animátory. Je to totiž například základ pro práci v After Effects. A nejen to. Obecně, pro tvorbu animací jsou vektory základ. Takže pokud chcete vytvářet animace, Adobe Illustrator je základ. 

V neposlední řadě se hodí pro umělce a nadšence do digitální tvorby. Vektory jsou totiž dost velký základ designu charakterů a mnoha obrázků.

Photoshop vs Illustrator

Adobe Illustrator a Adobe Photoshop jsou dva velmi rozdílné, avšak kvalitou srovnatelné programy. Obě jsou to naprosté pecky od krále grafických programů – Adobe.

Adobe Illustrator je, jak už víme, vektorový grafický editor pro tvorbu a úpravu vektorů. mimo jiné ho můžete využívat pro infografiky, PDF a podobně.

Photoshop je naopak rastrový program. Úplný protipól Illustratoru. Používá se pro úpravu fotografií, ořezávání obrázků, úpravu produktových fotek, photoshopování (jak už název vypovídá), nebo pro digitální kresbu a mnoho dalšího. Nehodí se pro tvorbu log, brandingu, vizitek, charakterů či vektorových ilustrací.

Pro správného grafika se hodí mít oba dva programy, protože každý z nich zastupuje velkou sféru grafického světa. Například když budete tvořit vizitku: Vytvoříte si ji v Illustratoru, protože je to v něm mnohonásobně jednodušší a poté ji vyexportujete do PNG a ve Photoshopu jí přidáte stín a pozadí.

Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Cloud je služba od Adobe, která stručně řečeno sdružuje veškeré programy a soubory, které Adobe vlastní. Je to ale mnohem více.

Díky Adobe Creative Cloud máte k dispozici veškeré programy od Adobe, od těch základních jako je photoshop Illustrator, nebo Premiere Pro až po ty postranní jako Muse. Máte k dispozici i všechny updaty těchto aplikací a mnoho dalšího.

Další vymožeností Creative Cloud je to, že si zde můžete ukládat veškeré své práce a poté je jednoduše otevírat a to klidně i napříč Adobe programy. Mimo jiné tyto soubory můžete sdílet se svým týmem, klientem, nebo pracovním partnerem. Své soubory můžete na Creative Cloud i nahrát a postnout online a nechat si na ně sdělit zpětnou vazbu od jiných uživatelů či umožnit ostatním si vaše soubory stahovat a používat je. Můžete také využívat obrovské Adobe knihovny plné spousty různých prací.

V rámci Adobe Creative Cloud budete mít k dispozici také něco, co se jmenuje “Behance ProSite” a je to plně upravitelné online portfolio s vlastní webovou stránkou.

Veškeré programy Adobe si díky Creative Cloud můžete kdykoliv stáhnout do počítače a jednoduše je nainstalovat a to dokonce napříč různými zařízeními.

Adobe Creative Cloud je velice dobrá a intuitivní vymoženost, která designérům, freelancerům či agenturám velice usnadňuje fungování a celkově pomáhá s tvorbou. Je to zároveň úložiště, inspirace a zároveň vás propojí s celým týmem. Nehledě na to, že spojuje veškeré programy dohromady.

Pořídit či nepořídit?

Pokud potřebujete vektorový editor, nebo chcete nějaký jen vyzkoušet, není lepší volby než Adobe illustrator. Je totiž velice intuitivní a má hromadu úžasných funkcí, které šetří čas i energii. Kromě toho je to i nejpoužívanější vektorový editor vůbec, proto pokud budete mít jakýkoliv problém, nebo si nebudete vědět rady, stačí lehce pogooglit a najdete odpověď. Adobe má i 7 denní trial zadarmo, díky čemuž si illustrator můžete vyzkoušet a zjistit, zda vám bude sedět.

Kam dál?