Search
Close this search box.

21 nejlepších free fotobanek: obrázky ke stažení zdarma

Shrnutí: Fotografie byla vždy nedílnou součástí designu. Dříve byla jediná možnost vyfotit si fotku sám. Dnes ale naštěstí existuje i spousta jiných možností. Za prvé tedy všichni máme telefony, díky kterým je pořizování fotek mnohem snažší. Krom toho ale na internetu najdete mnoho míst, odkud se dají fotky stáhnout. A někdy jsou to fotky placené, ale jindy jsou to fotky zcela zdarma. A právě na ty jsem se dnes pořádně zaměřila a připravila jsem pro vás seznam 21 fotobanek, které vám nabídnou své obrázky opravdu zadarmo. A pokud vás zajímá více, podívejte se na můj článek o nejlepších profesionálních fotobankách (i placených), nebo třeba na nejlepší videobanky, kde můžete sehnat videa, záběry a podklady pro střih.

Co jsou to fotobanky

Fotobanka je místo, na kterém najdete spoustu fotek, které si můžete (většinou za poplatek) stáhnout. Ne všechny fotobanky jsou však placené.

Co to vlastně znamená, když jsou fotky zdarma? Většina takových fotografií nepodléhá omezením autorských práv nebo je licencována na základě Public Domain věnovaných Creative Commons . To znamená, že je můžete libovolně používat, kopírovat, upravovat, distribuovat a zveřejňovat, a to i pro komerční účely.

U některých fotografií se může stát, že se po vás bude vyžadovat uvedení zdroje. A přestože jsem udělala maximum, abych u každé fotobanky zjistila, zda jsou obrázky skutečně zdarma, raději si při stažení vždy ověřte, zda po vás autor něco nevyžaduje (hlavně třeba u menších / méně známých fotobanek).

TIP: Envato Elements

Nejlepší fotobanka na trhu, odkud můžete stahovat vše od milionů nádherných fotek a obrázků, přes videa, hudbu, fonty a další.

  • Cena: 390 Kč / měsíc 
  • Velikost knihovny: 6,2 milionů fotek + 5,7 milionů videí a statisíce dalších médií.
  • Typy médií: Stock fotografie, obrázky, ilustrace, či vektory, stock záběry a videa, šablony pro střih videí, audio, hudba a zvukové efekty, grafické šablony, šablony pro prezentace, pro wordpress, fonty a mnoho dalšího. 
  • O Envato: Envato Elements je podle mě nejvýhodnější fotobanka, která existuje. A to jak proto, že zde najdete opravdu vše (od milionů obrázků a fotek, přes videa, až po šablony na WordPress), tak i proto, že zde můžete stahovat neomezeně – klidně třeba tisíce fotek, videí a všeho dalšího měsíčně za tu jednu stejnou cenu 390 Kč (opravdu revoluční a velmi výhodné v porovnání s jinými placenými fotobankami).
  • Licence: Vše, co si z Envato stáhnete samozřejmě patří vám a máte na to licenci. Stažené fotky či videa můžete využívat pro všechny účely (včetně komerčních). Pokud přestanete platit členství, média které jste za tu dobu stáhli zůstanou stále vaše.

1. StockSnap.io

StockSnap.io má velký výběr krásných fotografií a obrázků zdarma a to ve vysokém rozlišení. Stránka má také velmi užitečnou funkci vyhledávání, která usnadňuje procházení tisíců dostupných obrázků. Kromě toho web sleduje celkové zobrazení a stahování, takže se pak můžete podívat, které fotografie jsou ty nejpopulárnější.

StockSnap denně přidává stovky obrázků a všechny jsou zveřejňovány pod Public Domain Creative Commons – není třeba uvádět žádné zdroje a jsou 100% zadarmo.

2. Pexels

Pexels poskytuje vysoce kvalitní, neplacené fotografie s licencí Creative Commons Zero (CC0). Všechny fotografie jsou hezky označeny, jsou lehké k nalezení a jednoduché ke stažení.

3. Unsplash

Unsplash nabízí velkou sbírku fotografií ve vysokém rozlišení zdarma a stali se tak jedním z nejlepších zdrojů pro bezplatné obrázky. Na své domovské stránce vystavují své nejlepší kousky. Všechny obrázky jsou ke stažení zdarma pod licencí Unsplash.

4. Burst (Shopify)

Burst jenástroj od Shopify, který poskytuje podnikatelům fotografie zdarma. Některé fotografie jsou licencovány pod Creative Commons CC0, zatímco jiné spadají pod vlastní licenci Shopify na fotografie.

Burst byl spuštěn, aby pomohl podnikatelům vytvářet lepší produkty, weby či marketingové kampaně. Většina obrázků jsou originální fotografie, které byly pořízeny jejich vlastními silami a jsou tématicky zaměřeny na trendové obchodní niky.

5. Reshot

Reshot je obrovská knihovna vybraných fotografií z fotobanky, které jinde nenajdete. Vytvořeno pro začínající podniky, nezávislé pracovníky a tvůrce, kteří jsou unavení z hledání v přemíře stock fotografií. Zdarma ke komerčnímu a redakčnímu použití – není nutné uvádět zdroje.

6. Pixabay

Pixabay nabízí velkou sbírku bezplatných fotografií, vektorů a uměleckých ilustrací. Všechny fotografie jsou zveřejňovány pod Creative Commons CC0.

7. Foodiesfeed

FoodiesFeed nabízí tisíce krásných realistických obrázků potravin zdarma ve vysokém rozlišení. Je to perfektní web s fotografiemi pro foodblogy.

8. Gratisography

Gratisograpgy nabízí bezplatné obrázky ve vysokém rozlišení, které můžete použít na své osobní a komerční projekty. Nové úžasné obrázky jsou přidávány každý týden a jsou bez omezení autorských práv. Obrázky zachycuje Ryan McGuire z Bells Design.

9. Freestocks.org

Freestock nabízí širokou škálu vysoce kvalitních fotografií vydaných pod Creative Commons CC0.

10. Picography

Picography obsahuje krásné fotografie z free fotek přidaných Daveem Meierem a různými dalšími fotografy. Všechny fotografie jsou zveřejňovány pod Creative Commons CC0.

11. Foca

Foca je sbírka fotografií ve vysokém rozlišení, kterou poskytl Jeffrey Betts. Jeffrey se specializuje na fotografie pracovních prostor a přírody. Všechny fotografie jsou zveřejňovány pod Creative Commons CC0.

12. Picjumbo

Picjumbo je sbírka fotografií zdarma pro vaše komerční a osobní díla. Denně jsou přidávány nové fotografie z nejrůznějších kategorií, včetně abstraktních, módních, přírodních, technologických a mnoha dalších.

13. Kaboom pics

Kaboom Pics nabízí širokou škálu vysoce kvalitních fotografií zdarma, včetně abstraktů, měst / architektury, módy, jídla, krajiny a dalších. Fotografie lze použít ke komerčním účelům, ale nelze je prodávat ani znovu šířit.

14. SkitterPhoto

SkitterPhoto nabízí velkou škálu bezplatných fotografií zdarma a jsou vydávány pod Creative Commons CC0. Všechny obrázky jsou autentické a vytvořili je vlastníci SkitterPhoto.

15. Life of Pix

Life of Pix je nástroj vytvořený kreativní agenturou LEEROY nabízející bezplatné fotografie ve vysokém rozlišení bez omezení autorských práv.

16. Little Visuals

Tato stránka přichází s trochou smutku. Vlastník webu Nick zemřel, ale jeho fotografie zůstávají jako jeho památka. Všechny fotografie, které na webu najdete byly zveřejněny pod licencí Creative Commons License public domain dedication.

17. New Old Stock

Vintage fotografie z veřejných archivů bez známých omezení autorských práv.

18. Jay Mantri

Každý čtvrtek zveřejňují 7 nových fotografií pod licencí Creative Commons CC0. Jay Mantri zveřejňuje opravdu pěkné fotografie s různými motivy.

19. Picspree

S podporou Getty Images poskytuje Picspree velký výběr vysoce kvalitních fotografií zcela bez licenčních poplatků. Díky snadnému vyhledávání a stahování je Picspree vynikajícím zdrojem pro malé firmy a weby, kteří hledají vysoce kvalitní fotografie bez obav z licencování.

20. ISO Republic

ISO Republic nabízí širokou škálu fotografií; každý den přidávají nové obrázky zdarma pod licencí CCO.

21. StyledStock

StyleStock nabízí zdarma feminní fotografie pro každou podnikatelku. Sbírka je zcela zdarma jak pro osobní, tak i pro komerční díla.

Závěr

Jak sami vidíte, počet fantastických zdrojů pro profi fotografie jen roste. A to mám upřímně opravdu radost. Tyhle webové stránky se staly požehnáním pro designéry, weby a blogery. Už se nemusíte spoléhat jen na drahé fotobanky či vlastní fotografie, stačí si vybrat ze spousty těch, které jsou na internetu zdarma.

Odborník na digitální tvorbu:

Hana Terberová

„Jsem Hana a digitální tvorbě se věnuji již roky. Jsem profesionální grafický designér, zbožňuju online svět, IT, fotky, videa, digitální tvorbu a zajímám se o nejnovější trendy v designu. A ze všeho nejvíc mám radost, když můžu svými znalostmi pomoct nějakému začínajícímu designérovi, nebo jinému kreativci. Píšu ze svých zkušeností a odborných znalostí a tak si můžete být jistí kvalitou a důvěryhodností obsahu.

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?