Search
Close this search box.

12 nejlepších programů na tvorbu animací – recenze

Shrnutí: Pokud začínáte s animacemi, je důležité vybrat si takový nástroj, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a typu animace, kterou chcete vytvářet. Já jich pro vás dnes mám 12 a ty nejlepší jsou podle mě následující:

  • Adobe Animate, což je vhodný nástroj pro začátečníky. Má uživatelsky přívětivé rozhraní, širokou škálu kreslicích nástrojů a spoustu online návodů, jak software používat.
  • Adobe Character Animator, což je velice zajímavý nástroj specializovaný na vytváření 2D animovaných postav s pomocí vaší webkamery, které reagují na pohyby a řeč živého herce (třeba vás). Je to skvělá volba pro začátečníky, kteří chtějí vytvářet poutavé a interaktivní animované videa.
  • Adobe After Effects, což je komplexní a výkonný profesionální nástroj pro tvorbu animací, motion grafiky a vizuálních efektů, který se hodí spíše pro profesionály (může být složité se v něm naučit). Výsledky však na druhou stranu opravdu stojí za to.

A co se v článku dozvíte dál?

Řeknu vám třeba, co je to animace, jak animaci vytvořit a samozřejmě si projdeme všechny programy, které jsem pro vás dnes vybrala.

Top 1. místo

Adobe
Animate

Orientační cena měsíčně: 570 Kč 
Nástroj pro tvorbu 2D grafiky vhodný i pro začátečníky. Má uživatelsky přívětivé rozhraní, širokou škálu kreslicích nástrojů a spoustu online návodů, jak software používat.
2. místo

Adobe
Character Animator

Orientační cena měsíčně: 1500 Kč 
Velice zajímavý nástroj specializovaný na vytváření 2D animovaných postav s pomocí vaší webkamery, které reagují na vaše pohyby či řeč. Je to skvělá volba pro začátečníky, kteří chtějí vytvářet poutavé a interaktivní animované videa.
3. místo

Adobe
After Effects

Orientační cena měsíčně: 1500 Kč
Komplexní a výkonný profesionální nástroj pro tvorbu animací, motion grafiky a vizuálních efektů, který se hodí spíše pro profesionály (může být složité se v něm naučit). Výsledky však na druhou stranu opravdu stojí za to.

Dvanáct nejlepších programů pro tvorbu animací

Animace prošly dlouhou cestou a přirozeně se metoda vytváření animací v průběhu let vyvíjela. Zamysleli jste se už někdy nad tím, jak vlastně vznikají všechny ty pohybující se obrázky, které dávají smysl, příběh nebo život vaší oblíbené hře? Pokud si myslíte, že je tvorba animace pouze pro vyvolené, možná nemáte tak úplně pravdu. Co kdybyste mohli navrhnout svou animaci, naučit se nejen něco nového, ale nechat ožít váš příběh?

Chystáte se vytvořit animaci? Podívejte se na nejlepší fotobanky, kde je možné získat třeba i vektory jako podklady pro animace, nebo na nejlepší videobanky, které nabízí spoustu videí, efektů, pluginů a speciálních funkcí pro úpravu.

Co je animace?

Pojďme se společně nejdříve seznámit se základními pojmy. Co animace vlastně přesně vyjadřuje? Slovo animace znamená oživení a jedná se o navazující snímky, které při rychlém zobrazení dostávají iluzi pohybu. Snímky se přehrávají takovou rychlostí, kterou lidské oko nepostřehne. Animace je především základem filmů. Kdo by neznal třeba kreslené animované filmy Walta Disneyho? U těchto světoznámých snímků vytváří předlohu výtvarník a k oživení plátna je potřeba až 18 tisíc kreseb. Pokud se zaměříme na animaci počítačovou, potřebujeme k tvorbě prioritně speciální grafický software. Existuje animace 2D, která je využívána například k zobrazení informací na počítačovém monitoru, a 3D pro tvorbu animovaných filmů, počítačových her, ale nachází využití například i v průmyslu a vědě.

Zajímá vás více o videu? Přečtěte si článek o nejlepších programech na střih videjí.

Jak ožívá animované video?

Prioritně si musíte uvědomit, co všechno by měla animace splnit. Jako hlavní scénárista se rozhodněte, co chcete mít ve svém videu, pro jakou cílovou skupinu bude video vytvořeno, k čemu by mělo diváka pobídnout a jaké je hlavní poselství vašeho videa. Prvních 10 sekund vašeho videa rozhodne, zda divák zůstane, nebo se rozhodne jít o dům dál. Proto jim nabídněte přesvědčivý důvod, aby zůstali. Nepotřebujete tým lidí, aby uskutečnili vaši vizi. Stačí vám šikovný software, díky kterému se můžete pustit do zábavy sami nebo se stejně zapáleným kamarádem.

Snažte se, aby struktura animovaného videa byla logická, ale ne fádní. Přemýšlejte proto o obsahu příběhu, který se emocionálně dokáže propojit s vaším publikem. Snadno toho lze dosáhnout, pokud divákovi nastíníte problém, přimějete je, aby si představili, jaké je čelit tomuto problému a nabídnete řešení svým produktem nebo službou.

Definování a vytváření dobrých animovaných postav je klíčem k přesvědčivému scénáři animovaného videa. Vytvořte postavy, které odrážejí základní myšlenkové procesy a přesvědčení vašeho publika, což přímo povede k jejich propojení s postavami. Právě proto je nutné především pochopit, pro jaké publikum je vaše animované video cíleno.

Vaše animované video pomalu končí a vy doufáte, že je divák emocionálně spojený s příběhem a dokáže se vidět v postavách. Tento fakt umožňuje využít výzvu k akci, která by měla být krátká a ne příliš prodejná.

Jak vytvořit poutavé animované video?

Pokud se podíváte na jakékoliv animované video, najdete několik společných prvků, díky nimž se stává přitažlivé pro diváka. Nejlepší animované videa jsou zaměřeny na příběh a obsahují informace, které upoutají pozornost. Mějte na paměti několik základních bodů při vytváření vaší animace a máte z poloviny vyhráno.

Nejúspěšnějšími animovanými snímky jsou videa s délkou mezi 45-90 sekundami. Jedná se o ideální časový rozsah, který dokáže poskytnout veškeré informace a zároveň udržet pozornost diváka.

Vzpomeňte si na poslední animované video, které jste shlédli a nějakým způsobem vás dokázalo ovlivnit. Pravděpodobně obsahovalo ohromující vizuální prvky.

Doporučení především pro animovaná videa tvořená pro sociální sítě. Vzhledem k tomu, že velké procento publika na sociálních sítích přehrává videa bez zapnutého zvuku, dostane se důležité sdělení animovaného videa ke všem divákům, ať už se rozhodnou zvuk zapnout nebo ne.

1. místo

Adobe Animate

Orientační cena měsíčně: 570 Kč

Proč je Adobe Animate na 1. místě?

Na první místo jsem vybrala nástroj Adobe Animate, což je výkonný software vyvinutý společností Adobe, který vám umožní vytvářet krásné interaktivní animace. Je to velmi široce používaný nástroj pro tvorbu 2D animací, interaktivního obsahu či multimediálních aplikací.

Adobe Animate je podle mě vhodným nástrojem pro začínající animátory, protože je uživatelsky přívětivý a nabízí širokou škálu funkcí, které mohou začátečníkům dost pomoct. Software je vybaven rozsáhlou sadou nástrojů, předvoleb či speciálních efektů.

Adobe Animate má navíc k dispozici řadu výukových programů a návodů, které vám jako začátečníkovi mohou pomoct začít s tímto softwarem pracovat. Nástroj má také rozsáhlou komunitu uživatelů, kteří sdílejí své tipy, triky a nápady, což začátečníkům usnadňuje učení a rozvíjení dovedností.

Určitě můžu říct, že pokud chcete začít vytvářet animace, je Adobe Animate skvělý nástroj.

Přečtěte si také: kompletní průvodce Adobe Animate.

2. místo

Adobe Character Animator

Orientační cena měsíčně: 1500 Kč

Proč je Adobe Character Animation na 2. místě?

Adobe Character Animator je další software vyvinutý společností Adobe, který slouží k vytváření 2D animací. Na rozdíl od Adobe Animate je však Character Animator určen výhradně k vytváření animovaných postav, které lze použít pro video, film či další mediální produkci.

Pomocí programu Character Animator totiž vytváříte animované postavy v podstatě pomocí vás – videa. Postavy reagují na vaši mimiku, pohyby a hlas a to v reálném čase. Software totiž využívá webovou kameru a mikrofon k zachycení vašich pohybů či řeči, a ty jsou následně převedeny do pohybů a dialogů animované postavy. To je něco, že?

Character Animator je skvělý nástroj pro začínající animátory, kteří mají zájem vytvářet animované postavy pro video, nebo třeba film. Software se snadno používá a má řadu vestavěných šablon a předpřipravených postav, které si můžete přizpůsobit.

Adobe Character Animator je tedy výkonný nástroj tvořený pro tvorbu animovaných postav. Je jednoduché se v něm naučit a výsledky jsou opravdu krásné. Proto jsem ho zařadila na druhé místo.

Zajímá vás o programu víc? Přečtěte si průvodce Character Animatorem.

3. místo

Adobe After Effects

Orientační cena měsíčně: 1500 Kč

Proč je After Effects na 3. místě?

Na třetí místo patří podle mě král animací a to je Adobe After Effects. Jde o komplikovaný software pro digitální vizuální efekty, motion (pohyblivou) grafiku a kompozici, vyvinutý (zase) společností Adobe. Je široce používán ve filmovém, televizním a video produkčním průmyslu k vytváření sofistikovaných vizuálních efektů a komplexní animované grafiky. Je to jednoduše nástroj pro opravdové profesionály.

After Effects lze sice použít i k animaci, ale jedná se o velice komplexní a profi program, který je určen ke komplexnímu vytváření motion grafiky či vizuálních efektů. Nabízí širokou škálu funkcí, které umožňuje vytvářet složité a až ohromující animace. K mnoha z těchto animací navíc můžete využívat vektory z programu Adobe Illustrator.

After Effects může být pro začínající animátory poněkud náročný, jak jsem říkala, jde o nástroj pro profesionály. A to hlavně proto, že je vážně celkem komplexní, složitý a jednoduše řeknu – není tak jednoduché se v něm naučit, jako třeba v Adobe Animate. Proto jsem ho nezařadila na první místo, ale až na třetí. Na druhou stranu ale musím říct, že ty výsledky, které After Effect přináší jsou vážně dechberoucí. Vytvoříte v něm prostě vše.

Navíc, společnost Adobe nabízí spoustu výukových programů a návodů pro používání tohoto softwaru.

Když přijde na to, zda je After Effects lepší než Adobe Animate nebo Adobe Character Animator, záleží na tom, jaký typ animace chcete vytvořit. After Effects je více zaměřen na komplexní motion grafiku, vizuální efekty a profesionální animace pro firmy, zatímco Animate a Character Animator jsou vhodnější pro tradiční 2D animaci, nebo animaci postav. Všechny tři nástroje jsou samy o sobě výkonné a lze je použít pro různé typy animačních projektů.

Celkově bych asi řekla, že se After Effect hodí pro ty, kteří se chtějí animací třeba živit, stát se profesionálem či freelancerem. Pokud si ale chcete s animacemi pouze „pohrát“, pak bych pravděpodobně začala například na Animate.

Přečtěte si také kompletního průvodce programem After Effects.

4. místo

Moho

Proč jsem vybrala Moho?

Moho Animation Software poskytuje profesionální a snadno použitelné animační nástroje. Stačí kreslit přímo v aplikaci nebo importovat kresbu s jakékoliv aplikace a můžete začít. Jedná se o výkonný 2D animační software, který kombinuje animační technologii s moderními profesionálními nástroji. Vektorové nástroje umožňují kreslit přímo uvnitř softwaru a můžete přidat efekty pro dosažení těch nejlepších přirozených výsledků. Systém Moho je intuitivní a rychlý. Máte možnost si zvolit zábavný a cenově dostupný software pro začínající animátory a digitální umělce nebo oživit své animační projekty s verzí pro profesionály, kteří hledají efektivní software pro vytváření kvalitních animací.

5. místo

Unity

Proč jsem vybrala Unity?

Začněte vytvářet hry, které budou konkurovat nejlepším hrám s pomocí výkonných nástrojů, podpory a ověřených partnerů. Díky síle interaktivního 3D v reálném čase pohánějí vývojáři efektivně své výtvory. Máte možnost projít bezplatným online kurzem, kde se dozvíte, jak na vytvořit perfektní 3D v reálném čase. Využijete podporu týmu zákaznických služeb a získáte cenné rady od přiděleného poradce.

6. místo

Animaker

Proč jsem vybrala Animaker?

Budoucnost pro tvorbu videa vám přináší software Animaker. Platforma pro začátečníky i profesionály k vytvoření animovaných a živých videí jednoduše během několika minut. Animaker byl zvolen 4. nejlepším designovým produktem světa a ovládání je tak jednoduché, že by jej mohlo používat i dítě. Máte možnost využít miliardu jedinečných postav, obrovské množství fotografií, přes tisíc šablon a okamžitou změnu velikosti pro sociální platformy. Bez ohledu na to, pro kterou příležitost tvoříte, můžete mít hotovo za pouhých 5 minut!

7. místo

Powtoon

Proč jsem vybrala Powtoon?

Máte za úkol vytvořit perfektní prezentaci? Powtoon může být správnou volbou pro váš ohromující úspěch. Ať už vytváříte jakýkoliv druh práce, vizuální komunikace pomocí krátkých videí a animací vám pomůže dosáhnout ten nejlepší výsledek. Máte možnost vyprávět poutavý příběh prostřednictvím stovek animovaných postav, šablon a pozadí. Profesionálně navržené šablony Powtoon vám pomohou rychleji vytvářet video i vizuální obsah. Využijte spoustu užitečných tipů, triků a školení, které Powtoon nabízí.

8. místo

Vyond

Proč jsem vybrala Vyond?

Vytvářejte videa jako profesionál! Vyond je cloudový nástroj pro animaci videa, díky kterému můžete vytvořit animovaná videa pro vaši firmu pomocí tisíců rekvizit a datových zdrojů. Vlastní animované video si můžete s Vyond vytvořit, ať už začínáte od nuly nebo využijete jednu z nabízených šablon. Vyzkoušejte Vyond bezplatně na 14 dní a zjistěte, zda nabízí vše, co potřebujete k animování vašich záměrů. Videa s Vyond mohou zaujmout jakékoliv publikum. Příběh, který chcete vyprávět, snadno oživíte pomocí šablonových scén, různých postav, rekvizit a hudby bez licenčních poplatků. Předanimované datové zdroje z vás za okamžik učiní profesionály.

9. místo

Blender

Proč jsem vybrala Blender?

Tento svobodný software můžete používat pro jakýkoli účel nabízející realistické tvoření animovaných videí. Díky Komplexní řadě nástrojů Blenderu je vytváření, transformace a úpravy vašich modelů hračkou. Kvalitní zařízení a animační nástroje Blenderu jsou dnes využívány pro řadu krátkých filmů, reklam, televizních seriálů ale i celovečerních filmů. Kreslení ve 3D otevírá svobodu pracovního postupu pro všechny umělce. Rozvržení barvy, velikosti a dokonce i písma lze upravit a vy si tak můžete vytvořit vlastní nástroje a doplňky.

10. místo

Cartoon Animator 4

Proč jsem vybrala Cartoon Animator 4?

Animační software navržený pro snadnou produktivitu. Obrázky proměníte na animované postavy, vytvoříte 3D scény a 2D vizuální efekty. Lze importovat, upravit a animovat jakýkoliv obrázek. Cartoon Animator kombinuje špičkové aplikace, 3D animační zdroje a zařízení pro snímání pohybu, což uživatelům pomáhá k vysoce kvalitní produkci. Využijete komplexní nástroj pro tvorbu postav, úpravy pohybu, animace mluvících obličejů, nastavení scén a oživení rekvizit ve vašem příběhu.

11. místo

Pencil2D

Proč jsem vybrala Pencil2D?

Software Pencil2D je intuitivní a snadný nástroj pro vytváření 2D ručně kreslených animací. Snadné užívání zaručuje plné soustředění na animování a cílem je vyvinout jednoduše ovládaný nástroj na ruční kreslení dvourozměrných animací. Kreslí se na plátno, po stranách jsou umístěny nástroje, barevná stupnice i přidání zvuku. Přepínání mezi rastrovým a vektorovým pracovním postupem umožňuje kdykoli průběžně dělat další náčrty.

12. místo

Animation Desk

Proč jsem vybrala Animation Desk?

Kreativní aplikace pro vytváření animací nejen na mobilních zařízeních a tabletech. Animation Desk je ideální pro vytváření tužkových testovacích náčrtů a animací. Kreslící rozhraní se podobá skutečnému pracovnímu prostředí profesionálního animátora. Poskytuje snadné, přátelské a intuitivní kreslící prostředí, kde můžete jednoduše kreslit prstem na obrazovce a měnit kresby na animace v několika krocích. Nemusíte být profesionál s letitými zkušenostmi, a přesto si můžete vytvořit svůj ideální animovaný svět.

Závěr

Jestliže se chystáte začít s animacemi, doporučuji vám nejprve důkladně prozkoumat možnosti softwarů. Taky berte v potaz typ animace, který chcete vytvářet. Já bych vám nejvíce doporučila programy Adobe Animate, který je vhodný pro tvorbu 2D animací a hodí se i pro začátečníky, Adobe Character Animator, což je velice zajímavý nástroj specializovaný na vytváření 2D animovaných postav s pomocí vaší webkamery, nebo Adobe After Effects, což je komplexní profesionální nástroj pro tvorbu animací, motion grafiky a vizuálních efektů, který se hodí spíše pro profesionály.

Odborník na digitální tvorbu:

Hana Terberová

„Jsem Hana a digitální tvorbě se věnuji již roky. Jsem profesionální grafický designér, zbožňuju online svět, IT, fotky, videa, digitální tvorbu a zajímám se o nejnovější trendy v designu. A ze všeho nejvíc mám radost, když můžu svými znalostmi pomoct nějakému začínajícímu designérovi, nebo jinému kreativci. Píšu ze svých zkušeností a odborných znalostí a tak si můžete být jistí kvalitou a důvěryhodností obsahu.

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?