Search
Close this search box.

5 důvodů, proč mít HTTPS zabezpečení & Co to je?

Shrnutí: Mít zabezpečený web je podle mě už úplný základ dnešní doby. Za prvé – vypadá to důvěryhodně. Za druhé vám třeba povím, že Google dokonce upřednostňuje weby s HTTPS a to třeba i ve výsledcích vyhledávání. A nehledě i na to, že nezabezpečený web prostě nepůsobí dobře. 

V dnešním článku tak zabrouzdám do témat zabezpečení webu, řeknu vám 5 důvodů, proč je podle mě stěžejní HTTPS mís a taky vám odhalím, co to přesně HTTPS je, jaký je rozdíl oproti SSL certifikátu a jak HTTPS na svůj web přidat.

Pokud jde o web, na zabezpečení totiž záleží. Věděli jste například, že celých 85% uživatelů opouští nákup, pokud na stránce není HTTPS? Nebo že 82% lidí nechodí na nezabezpečené weby? Či třeba skutečnost, že 43% kybernetických útoků cílí na menší firmy? Tím, že místo HTTP použijete HTTPS chráníte jak sebe, tak své uživatele. Rozdíl mezi HTTP a HTTPS se může zdát pouze jako jedno písmeno, ale toto jedno písmeno může mít obrovský dopad na výkon vašeho webu.

Chystáte se tvořit web?

A víte jak to udělat i bez použití kódu/programování?
Je to opravdu jednoduché: stačí využít nějaký nástroj na tvorbu webů! 

1. Google upřednostňuje bezpečné weby

Drtivá většina webů na první stránce Google je zabezpečena pomocí HTTPS, což vlastně není vůbec překvapivé, vzhledem k tomu, že Google dokonce i potvrdil, že upřednostňuje weby s HTTPS .

Google chce svým zákazníkům totiž zajistit ten nejlepší možný uživatelský zážitek, takže pochopitelně nebude lidem doporučovat nezabezpečené stránky. Z tohoto důvodu jeho algoritmus upřednostňuje stránky s HTTPS. Pokud váš web není zabezpečený, mohlo by se stát, že pro vás bude těžší umístit se ve vyhledávačích na prvních stranách.

2. Máte web reálně zabezpečený

Existuje důvod, proč Google upřednostňuje HTTPS – chce pro své uživatele co nejbezpečnější webový zážitek. Kybernetický útok se objevuje každých 39 sekund a 43% z těchto kybernetických útoků cílí na malé weby. HTTPS chrání informace jak vašich uživatelů, tak i vašeho webu před hackery. Udržování webu v bezpečí je prostě lepší volbou pro všechny – vás, i uživatele.

3. Dostanete zámeček značící důvěryhodnost

Už zase musím poukázat na Google. V rámci snahy o bezpečnější weby Google také aktualizuje označení pro weby s HTTP v URL prohlížeče Chrome.

Aktuálně jsou weby s HTTP označeny šedým vykřičníkem a nápisem “nezabezpečeno”, který uživateli sděluje, že web není bezpečný. 

Přestože tento štítek znamená pouze to, že váš web není na HTTPS, uživatelé tomu plně nerozumí a mnoho z nich pravděpodobně zneklidní, když tuto informaci na vašem webu uvidí. 

Naopak když je web zabazpečen, dostane od Google v URL šedý zámeček, který značí zabezpečení a web tak hned působí důvěryhodněji.

4. Mohou se vám zvýšit konverze

I když uživatelé nemusí mít úplné technické znalosti o zabezpečených připojeních, tak většinou chápou, že pokud poskytují osobní informace, je lepší, aby web měl HTTPS.

Když uživatelé vidí velké “nezabezpečeno” s vykřičníky, něco tak jednoduchého, jako je zadání jména, e-mailu a telefonního čísla do základního formuláře pro generování potenciálních zákazníků, může u uživatelů způsobit obavy, což vás může stát právě třeba potenciální zákazníky. Proto je lepší mít web zabezpečený.

5. Zvýšená důvěra uživatelů

Vzhledem k narůstajícímu počtu webů a narůstajícímu počtu HTTPS připojení uživatelé mnohem častěji vyhledávají zapezpečené weby. Jakmile máte na své stránce zámeček značící zabezpečení, vypadáte hned o mnoho profesionálněji a návštěvník vám o mnoho více důvěřuje. 

Otázky a odpovědi

Ke konci článku pro vás mám odpovědi na nějaké ze základních otázek o HTTPS:

Co je HTTPS?

HTTPS je způsob šifrování informací, které odesíláte mezi prohlížečem a webovým serverem. Chrání uživatele vašeho webu před útoky typu „man-in-the-middle“, kdy někdo ukradne informace odesílané na web, například informace o kreditní kartě ,nebo přihlášení.

Historicky se připojení HTTPS primárně používalo pro weby, které obsahují citlivé informace, ale v posledních letech se HTTPS stalo již standardem pro skoro všechny weby a to i z toho důvodu, že je HTTPS v posledních letech mnohem snazší implementovat, než tomu bylo dřív.

Co je to certifikát SSL?

SSL certifikát je sada datových souborů, které si můžete přidat na server. To má za účel dosažení šifrovaného spojení mezi prohlížečem a serverem. Po přidání se na webu (v URL) začne zobrazovat šedý zámeček, značící že je web zabezpečený.

Jaký je rozdíl mezi SSL a HTTPS?

Možná jste slyšeli výrazy „SSL“ nebo „ SSL certifikát“ používané a často zaměnitelné s HTTPS. Vyjadřují sice něco velice podobného, ale je v nich rozdíl. Certifikát SSL je produkt, který si kupujete a instalujete na svůj server. HTTPS je naopak už výsledkem užívání tohoto certifikátu.

Jak přidat HTTPS na svůj web?

HTTPS se přidává v administraci hostingových služeb. Každá to má trochu jiné, u některých je to jen pár kliků, u některých je to složitější, ale u většiny najdete online návody + vždy máte možnost kontaktovat podporu. Pokud používáte nástroje na tvorbu webů jako třeba Webnode, je zabezpečení ještě jednodušší. Zase můžete najít online návod či se dopsat na podporu.

Na závěr

Mít zabezpečený web je v dnešní době už asi úplný základ. Pokud jste tak ještě neučinili, je podle mě nejvyšší čas. Nezabezpečené weby totiž působí nedůvěryhodně a mohou vás klidně i stát nějaké ty konverze. Naopak pokud máte web zabezpečený, zákaznící vám automaticky více důvěřují a nehledě i na to, že Google upřednostňuje weby se zabezpečením a to i třeba ve výsledcích vyhledávání.

Odborník na tvorbu webů:

Hana Terberová

„Webů jsem vytvořila spousty – tvořím je již roky. Proto bych se označila za profesionála v oboru. Mám bohatou zkušenost s tvorbou webů na Wordpressu, pomocí nástrojů jako Webnode, nebo i dokonce jen tak skrze HTML. Krom toho jakožto profesionální grafik umím poradit i v designovém světě. A vzhledem k tomu, že se i neustále zajímám o novinky z technologickýho světa, tak si můžete být jistí kvalitou obsahu.”

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?