Search
Close this search box.

7 důvodů, proč byste se měli naučit HTML a CSS

Shrnutí: V dnešním článku si řekneme, proč se hodí HTML a CSS umět, nebo se o něj alespoň zajímat a také vám povím a trochu vysvěltím, o co vlastně přesně jde.

Internet se stal součástí téměř všech aspektů našeho života. Při hledání cesty cizím městem jsme závislí na mapách; abychom se spojili se svými blízkými, jsme závislí na sociálních sítích; k zabavení používáme aplikace jako Netflix či hry.

Za každou webovou stránkou či aplikací – velkou i malou – stojí vývojář, který má za úkol zajistit, aby web byl funkční a esteticky příjemný. Tito weboví vývojáři si vezmou předvymyšlený seznam funkcí a design, které má web mít a vytvoří z nich webovou stránku, kterou lze procházet na počítačích, mobilech a všech dalších zařízeních připojených k internetu.

A zde příchází HTML a CSS, protože bez těchto dvou by to nešlo.

Chystáte se tvořit web?

A víte jak to udělat i bez použití kódu/programování?
Je to opravdu jednoduché: stačí využít nějaký nástroj na tvorbu webů! 

Co je to HTML a CSS a proč se ho naučit?

HyperText Markup Language neboli HTML je programovací jazyk, který definuje strukturu webové stránky. HTML používá systém nazývaný „tagy“ k popisu, kde by se určité prvky měly na webové stránce objevit, a říká prohlížeči, jak zobrazovat obsah.

Například v HTML se tag <a> používá k přidání odkazu na webovou stránku a tag <h1> vytvoří nejdůležitější nadpis na stránce.

HTML se běžně používá s dalším jazykem – CSS, což je zkratka pro Cascading Style Sheets (kaskádové styly, nebo jen “styly”). Ten popisuje, jak by se prvky HTML měly objevit na webové stránce. Pomocí CSS můžete na webovou stránku přidat barvu, změnit styl písem, přidat přechody a provést další vizuální aktualizace webu.

Pojďme si říct sedm důvodů, proč je učení se HTML a CSS dobrým využitím vašeho času.

1) HTML a CSS jsou jádrem internetu

HTML a CSS jsou dva nejzákladnější programovací jazyky používané při vývoji webu. Bez nich bychom neměli webové stránky.

Znalost kódování v HTML a CSS vám poskytne jasný přehled o tom, jak internet funguje, a pomůže vám lépe pochopit, jak jsou obecně tvořené weby či aplikace a to je podle mě dobré znát.

2) HTML a CSS vám umožňují vytvářet webové stránky

HTML a CSS jsou, jak jsem již říkala, technologiemi pro vývoj webových aplikací. Pokud se tedy naučíte HTML, budete schopni i vy sami vytvářet vlastní webovky, které můžete třeba sdílet s ostatními lidmi.

Chtěli jste si třeba někdy vytvořit vlastní portfolio? Blog o vašem koníčku, nebo životě? Nebo třeba web, který předvádí vaše fotografické dovednosti? Přesně k tomu byste mohli využít HTML a CSS.

Je ale pravda, že v dnešní době již existuje spousta skvělých způsobů, jak vytvoři weby i bez znalosti kódů, skvělý je na to třeba Webnode, ve kterém vytvoříte web rychle, zdarma a bez použití HTML či CSS. Webnode a podobné nástroje web totiž v podstatě „kódují“ za vás a vy si tak jen vesele tvoříte v jednoduchém editoru. Já mám tyhle způsoby upřímně taky mnohem raději, než tvořit weby kódem, protože je to:
  1. Rychlejší
  2. Jednodušší
  3. Weby tvořené v editorech jako Webnode jsou většinou hezčí

Proto podle mě není nutné weby kódit. Přesto si však ale myslím, že alespoň znát, jak weby fungují je přínosem, protože nikdy nevíte, kdy se vám tato znalost v dnešní době bude hodit.

Víte, jak vytvořit web bez HTML a CSS?

Je to jednoduché: stačí využít nějaký nástroj na tvorbu webů – třeba Webnode

# 3: HTML a CSS vám mohou pomoci zlepšit se ve vaší stávající práci

Alespoň lehká znalost HTML a CSS vám může pomoci, i když se nechcete stát webovým vývojářem.

Pokud jste například marketér, znalost toho, jak je vytvořena webová stránka, vám umožní navrhnout efektivnější marketingové kampaně. Pokud jste třeba odborníkem na SEO, znalosti o struktuře webů vám mohou pomoct vylepšit vaši strategii. Nezáleží tedy na tom, zda chcete vytvořit web, nebo jen chcete mít nové dovednosti, HTML a CSS jsou podle mě něčím, co stojí za to alespoň trochu znát.

Učení se HTML a CSS je jak investice do sebe, tak teoreticky do vaší současné kariéry.

# 4: Po webových vývojářích je poptávka

Při rozhodování se o tom, jakou dovednost si vybudovat, je pravděpodobně nejčastějším dotazem, který se lidé ptají sami sebe „Pomůže mi to v práci/kariéře?“.

A jak jsem právě říkala, učení se HTML vám může pomoct zlepšit se i ve vaší současné práci. Ale to není vše – výuka HTML vám může pomoci proniknout do technologické kariéry jakožto webový vývojář či webový designér.

Přestože by se totiž díky nástrojům jako je Webnode mohlo zdát, že už vlastně koncový zákazník HTML znát nemusí, pořád je tu za tím vším ale kód, který musí někdo napsat. HTML a CSS jsou dvě základní dovednosti potřebné pro všechny pracovní pozice ve webovém designu a vývoji, a proto jsou tyto dovednosti velmi žádané.

# 5: HTML a CSS se snadno učí

Mnoho nových vývojářů začíná svou cestu k technice tím, že se učí HTML a CSS. Je to z velké části proto, že tyto programovací jazyky nabízejí jednoduchou syntaxi – což je sada pravidel, která definují, jak kódovat – a lze se je tak snadno naučit.

HTML používá strukturu založenou na značkách (tagy), která je snadno srozumitelná i bez předchozích technických zkušeností. CSS také používá jednoduchou strukturu, což znamená, že křivka učení se a ovládnutí těchto jazyků je relativně plynulá.

Například následující řádek kódu umožňuje přidat na webovou stránku odstavec textu:

< p > Toto je odstavec textu! </ p >

Písmeno „p“ v tomto příkladu znamená „odstavec“ (z anglického „paragraph”).

Jakmile budete vědět, jak psát kód v HTML, budete v lepší pozici, učení se nového programovacího jazyka. Například, jakmile dosáhnete umu HTML, JavaScript je v podstatě na dosah.

Znalost jakéhokoli programovacího jazyka také obecně usnadňuje získání nových dovedností v kódování, protože veškeré kódování vyžaduje stejnou míru analytického myšlení a řešení problémů.

# 6: HTML a CSS jsou dobře placené poptávky

Za programátorské a vývojářské pozice se u nás platí ve vyšších desetitisících korun – a to již v prvních letech práce.

Dalším bonusem k učení HTML je to, že díky tomu že je potřeba téměř všude na internetu, neměli byste mít problém najít společnost, která by dokázala využít vaše dovednosti. Facebook, Twitter, Google, Netflix a Tesla jsou jen několik z příkladů společností, které používají HTML a CSS na denní bázi. A nejsou to jen velké společnosti, které používají HTML, dokonce i web vaší oblíbené kavárny potřebuje HTML a CSS odborníka!

# 7: Pro začátečníky je k dispozici spousta zdrojů

Jednoduchá syntaxe spojená s HTML a CSS je jedním z hlavních důvodů, proč je učení těchto jazyků pro začátečníky jednoduché.

Ale je tu další velký důvod, který ulehčuje osvojení si těchto technologií – existuje spoustu skvělých zdrojů, které vám s učením se HTML a CSS můžou pomoct.

Tyto jazyky jsou pro internet tak důležité, že existují spousty výukových programů a online kurzů, které se jimi zabývají. 

Mnoho z nich je sice v angličtině, ale i v česku máme několik parádních vítězů. Například asi nejlepším zdrojem je u nás jakpsatweb.cz, který se přesně touto problematikou zabývá a je naprosto zdarma. Hlavně se nezalekněte jeho designu, je velmi specifický, ale to ho dělá autentickým, už jen kvůli tomu, že ho autor celý napsal sám. A musím říct, že autor vše popisuje opravdu perfektně, srozumitelně a pochopí to od něj opravdu každý.

Nebo třeba můžete využít tento kurz od klikzone.cz, který je zdarma a plný informací.

Mám pro vás i tip na online kurz HTML a CSS od Czechitas, který je také zdarma, respektive byl připraven v rámci Stipendia Czechitas, které je podpořeno z projektu: „Ženy do IT“, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Pro možnost absolvování musíte vyplnit formulář a Czechitas vás musí schválit.

Pokud chcete i něco prémiovějšího, můžete si třeba koupit krásný online kurz z pohodlí domova, například Webrebel za cca 3000 Kč.

Existuje i spousta dalších alternativ jako několikadenní offline kurzy, knihy a učebnice, a pokud ovládáte angličtinu, existují stovky různých online kurzů a návodů na anglickém trhu, které k učení se můžete využít.

Na závěr

Učení HTML a CSS vám umožňuje vytvářet vlastní webové stránky, dává vám dovednosti, které můžou vést k povýšení i třeba ve vašem současném zaměstnání, a v neposlední řadě vám otevírá příležitost k přechodu na technologickou kariéru. Podle mě je navíc HTML a CSS něco, s čím by se měl alespoň základně obeznámi každý, kdo třeba uvažuje o tvorbě webu, aplikace, nebo v podstatě čehokoliv z počítače. Když totiž porozumím tomu, co se děje za obrazovkou, je pro mě mnohem jednodušší si představit, jak takové technologie fungují a třeba mě díky tomu napadne spousta zajímavých věcí, kteér budu moct implementovat do pracovního života.

Odborník na tvorbu webů:

Hana Terberová

„Webů jsem vytvořila spousty – tvořím je již roky. Proto bych se označila za profesionála v oboru. Mám bohatou zkušenost s tvorbou webů na Wordpressu, pomocí nástrojů jako Webnode, nebo i dokonce jen tak skrze HTML. Krom toho jakožto profesionální grafik umím poradit i v designovém světě. A vzhledem k tomu, že se i neustále zajímám o novinky z technologickýho světa, tak si můžete být jistí kvalitou obsahu.”

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?