7 důvodů, proč byste se měli naučit HTML a CSS

Internet se stal součástí téměř všech aspektů našeho života. Při hledání cesty cizím městem jsme závislí na mapách; abychom se spojili se svými blízkými, jsme závislí na sociálních sítích; ke zdroji používáme plikace jako Netflix či hry.

Za každou webovou stránkou či aplikací – velkou i malou – stojí vývojář, který má za úkol zajistit, aby web byl funkční a esteticky příjemný. Tito weboví vývojáři vezmou design a seznam funkcí a vytvoří z nich web, který lze procházet na počítačích, mobilech a všech dalších zařízeních připojených k internetu.

Chystáte se tvořit web?

A víte jaké jsou nejlepší nástroje na tvorbu webů?

Máme pro vás veliké srovnání většiny v česku dostupných programů na tvorbu webů!

Vývojáři používají HTML a CSS k vytvoření struktury a designu webových stránek. HTML je programovací jazyk, který vám umožňuje definovat, kde se na webové stránce objevují určité prvky, zatímco CSS vám umožňuje přidat estetické efekty, aby byl web vizuálně přitažlivý.

Proč byste se tedy měli učit HTML a CSS? Jaké jsou výhody umět něco takového? Čtěte dál a dozvíte se.

Co je to HTML a CSS?

HyperText Markup Language neboli HTML je programovací jazyk, který definuje strukturu webové stránky. HTML používá systém nazývaný tagy k popisu, kde by se určité prvky měly na webové stránce objevit, a říká prohlížeči, jak zobrazit obsah.

Například v HTML se <a> značka používá k přidání odkazu na webovou stránku a <h1>značka umožňuje vytvořit velké záhlaví, které se objeví na webové stránce.

HTML se běžně používá s dalším jazykem – CSS. CSS, což je zkratka pro Cascading Style Sheets (kaskádové styly, nebo jen “styly”), popisuje, jak by se prvky HTML měly objevit na webové stránce. Pomocí CSS můžete na webovou stránku přidat barvu, změnit styl písem, přidat přechody a provést další vizuální aktualizace webu.

Pojďme siříct sedm důvodů, proč je učení se HTML a CSS dobrým využitím vašeho času.

# 1: HTML a CSS jsou jádrem internetu

HTML a CSS jsou dva nejzákladnější programovací jazyky používané při vývoji webu. Bez nich bychom neměli webové stránky.

Znalost kódování v HTML a CSS vám poskytne jasný přehled o tom, jak internet funguje, a pomůže vám lépe pochopit, jak jsou vytvářeny weby, které každý den používáte.

# 2: HTML a CSS vám umožňují vytvářet webové stránky

HTML a CSS jsou, jak jsme již diskutovali, technologiemi pro vývoj webových aplikací. Pokud se tedy naučíte HTML, budete schopni vytvářet vlastní webové stránky, které můžete sdílet s ostatními lidmi.

Už jste někdy chtěli vytvořit svůj vlastní online portfolio? Blog o vašem koníčku a životě? Nebo snad web, který předvádí vaše fotografické dovednosti? Už o těchto věcech nemusíte snít – pokud dokážete pracovat s HTML, můžete takové webové stránky skutečně vytvářet.

# 3: HTML a CSS vám mohou pomoci zlepšit se ve vaší stávající práci

Alespoň lehká znalost HTML a CSS vám může pomoci, i když se nechcete stát webovým vývojářem.

Pokud jste například marketér, znalost toho, jak je vytvořena webová stránka, vám umožní navrhnout efektivnější marketingové kampaně. A pokud jste odborníkem na SEO, znalosti o struktuře webů vám pomohou vylepšit vaši strategii. Nezáleží tedy na tom, zda chcete vytvořit web, nebo jen chcete mít nové dovednosti, HTML a CSS jsou skvělou dovedností, kterou si stojí za to osvojit.

Učení se HTML a CSS je jak investice do sebe, tak do vaší současné kariéry.

# 4: Po webových vývojářích je poptávka

Při rozhodování se o tom, jakou dovednost si vybudovat, se otázka „pomůže mi to v mé kariéře?“ pravděpodobně se objeví ve vaší hlavičce.

A jak jsme právě říkali, učení se HTML by vám mohlo pomoct zlepšit se i ve vaší současné práci. Ale to není vše – výuka HTML vám může pomoci proniknout do technologické kariéry jakožto webový vývojář či webový designér.

HTML a CSS jsou dvě základní dovednosti potřebné pro všechny pracovní pozice ve webovém designu a vývoji, a proto jsou tyto dovednosti velmi žádané.

# 5: HTML a CSS se snadno učí

Mnoho nových vývojářů začíná svou cestu k technice tím, že se učí HTML a CSS. Je to z velké části proto, že tyto programovací jazyky nabízejí jednoduchou syntaxi – což je sada pravidel, která definují, jak kódovat – a lze se je tak snadno naučit.

HTML používá strukturu založenou na značkách, která je snadno srozumitelná i bez předchozích technických zkušeností. CSS také používá jednoduchou strukturu, což znamená, že křivka učení se a ovládnutí těchto jazyků je relativně plynulá.

Například následující řádek kódu umožňuje přidat na webovou stránku odstavec textu:

< p > Toto je odstavec textu! </ p >

Písmeno „p“ v tomto příkladu znamená „odstavec“, v angličtině „paragraph”

Jakmile budete vědět, jak psát kód v HTML, budete v lepší pozici, učení se nové technologie. Například, jamile dosáhnete umu HTML, JavaScript je v podstatěna dosah.

Znalost jakéhokoli programovacího jazyka také obecně usnadňuje získání nových dovedností v kódování, protože veškeré kódování vyžaduje stejnou míru analytického myšlení a řešení problémů.

# 6: HTML a CSS jsou dobře placené poptávky

Chcete se naučit dovednosti, které posílí vaše vyhlídky na plat? HTML a CSS je rozhodně správná volba.. Programátorské a vývojářské pozice se u nás platí ve vyšších desetitisících korun – a to již v prvních letech práce.

Dalším bonusem k učení HTML je to, že díky tomu že je potřeba téměř všude na internetu, neměli byste mít problém najít společnost, která by dokázala využít vaše dovednosti. Facebook, Twitter, Coursera, Netflix, Google a Tesla jsou jen několika příklady společností, které používají HTML a CSS. Ale nejsou to jen velké společnosti, které používají HTML, dokonce i váš web vaší oblíbené kavárny potřebuje HTML a CSS odborníka!

# 7: Pro začátečníky je k dispozici spousta zdrojů

Jednoduchá syntaxe spojená s HTML a CSS je jedním z hlavních důvodů, proč je učení těchto jazyků pro začátečníky dobrým řešením.

Ale je tu další závažný důvod, který souvisí se snadností osvojení si těchto technologií – existuje mnoho skvělých zdrojů, které vám pomohou naučit se HTML a CSS.

Tyto jazyky jsou pro internet tak důležité, že existují spousty výukových programů a online kurzů, které se jimi zabývají. 

mnoho z nich je tedy v angličtině, ale i v česku máme několik parádních vítězů. Například asi nejlepším zdrojem je u nás jakpsatweb.cz, který se přesně touto problematikou zabývá a je naprosto zdarma. Hlavně se nezalekněte jeho designu, je velmi specifický, ale to ho dělá autentickým, už jen kvůli tomu, že ho autor celý napsal sám. Autor vše popisuje opravdu perfektně.

Nebo třeba můžete využít tento kurz od klikzone.cz, který je zdarma a plný informací.

Máme zde i online kurz HTML a CSS od Czechitas, který je také zdarma, respektive byl připraven v rámci Stipendia Czechitas, které je podpořeno z projektu: „Ženy do IT“, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost. Pro možnost absolvování musíte vyplnit formulář a Czechitas vás musí schválit.

Pokud chcete i něco prémiovějšího, můžete si třeba koupit krásný online kurz z pohodlí domova, například Webrebel za 3000 Kč.

Existuje i spousta dalších alternativ jako několikadenní offline kurzy, knihy a učebnice, a pokud ovládáte angličtinu, existují stovky různých online kurzů a návodů na anglickém trhu, které k učení se můžete využít.

Na závěr

Učení HTML a CSS vám umožňuje vytvářet vlastní webové stránky, dává vám dovednosti, které můžete použít ke zlepšení pozice i třeba ve vašem současném zaměstnání, a v neposlední řadě vám otevírá příležitost k přechodu na technologickou kariéru. To si nejde nezamilovat!

Kam dál?