Search
Close this search box.

Jak vytvořit www stránku (web) – TOP návod 2024

Shrnutí: V dnešním článku vám ukážu 3 základní způsoby, jak vytvořit webovou stránku podle vašich představ i bez znalosti jakéhokoliv kódování. Jde o následující: 

  1. Web za použití nástrojů jako Webnode – nejjednodušší, zdarma a rychle. Hodí se pro všechny menší weby, portfolia, blogy a podobně.
  2. Web za použití WordPressu – střední cesta, musíte si koupit doménu, hosting, vše to propojit a mít nějaké technické znalosti. Hodí se pro ty, kteří chtějí profesionální, větší web.
  3. Web na míru pomocí HTML – těžký, nebo hodně drahý a také zdlouhavý proces. Hodí se pro velké a profi weby.

A co se v článku dozvíte dál? Kromě kompletního návodu jak vytvořit webovky ve Webnode vám také povím, jak se obecně web tvoří, co od jednotlivých možností čekat a jednoduše – po přečtení článku budete mít ve tvorbě webů podle mě jasno.

Kompletní videonávod: Jak vytvořit web zdarma pomocí Webnode

Pokud vás zajímá, jak vytvořit web zdarma, rychle a bez znalosti HTML či programování, pak si můžete pustit mé video, ve kterém najdete kompletní návod a postup, jak vytvořit web zdarma ve Webnode. Myslím si, že se video bude hodit každému, kdo se pro Webnode rozhodne. Nehledě na to, že ve videu i uvidíte, jak přesně vlastně Webnode vypadá a jak se v něm web tvoří.

Jak se tvoří web: 3 základní způsoby

Jak jsem už naznačila v úvodu, existuje vícero možností, jak web vytvořit a přestože já bych vám nejvíce doporučila Webnode, raději vám řeknu i další způsoby, abyste si mohli sami vybrat. Obecně bych řekla, že existují 3 základní způsoby, jak web vytvořit:

1. Tvorba webu ve Webnode

  • Tvorba webu je velice snadná a i rychlá.
  • Nemusíte řešit žádné technikálie jako hosting, https, databáze a další (to vše Webnode řeší za vás). 
  • Můžete zde vytvořit web zdarma
  • Hodí se pro všechny, kteří chtějí web, ale nemají s tvorbou webů žádné zkušenosti.
  • Hodí se pro portfolia, blogy, osobní weby, stránky podniků, malé eshopy a další.
  • Více →

2. Tvorba webu skrze WordPress 

  • Jedná se o takovou střední cestu – není to úplně nejjednodušší, ale není to tak složité, jako tvorba webu pomocí kódu.
  • Musíte se toho celkem dost naučit, ale nemusíte umět programovat.
  • Musíte si sami koupit hosting, doménu a zařídit technikálie jako instalace WordPressu, https a další.
  • Hodí se pro větší weby, které potřebují spoustu funkcí.
  • Více →

3. Tvorba webu na míru pomocí HTML kódu

  • Jde o náročný způsob a to jak časově, tak i finančně.
  • Kód můžete napsat buďto sami, nebo si najmout firmu.
  • Stojí v řádech desetitisíců (nebo hodně času, pokud ho tvoříte sami).
  • Hodí se pro profesionální weby, velké weby, nebo specializované weby. 
  • Více →

O každé z těchto možností bych vám ráda řekla více info a začnu tím, co bych vám sama doporučila nejvíc: Webnode

1) Tvorba webu ve Webnode

Začněme tedy tím, co bych vám doporučila nejvíc a to je tvorba webu pomocí nějakého jednoduchého nástroje. Já bych vám za sebe doporučila Webnode to hlavně proto, že má oproti dalším spoustu výhod (například je v češtině a taky hlavně opravdu nabízí tvorbu webu komplet zdarma, nebo pokud chcete, můžete si zde zaplatit třeba vlastní doménu a podobně).

Tvorba webu pomocí nějakého nástroje je hrozně jednoduchá. V podstatě se jen zaregistrujete a poté vás nástroj komplet provede celou tvorbou. Pokud chcete web, pak je Webnode jeden z nejjednodušších způsobů. 

Webnode má hodně výhod, proto vám ho taky tak doporučuju. 

  • Výhodou je třeba to, že nemusíte mít žádné technické znalosti, umět programovat, nebo mít předchozí zkušenosti s tvorbou webů. Můžete být úplný zelenáč a stejně to zvládnete.
  • Jako velikou tedy výhodu vidím to, že nemusíte řešit technikálie, jako je koupě hostingu, zaregistrování domény, instalace WordPressu, přidání SSL certifikátu a další podobné technické detaily, které se pojí s předchozími možnostmi tvorby webů. To vše za vás vyřeší Webnode.
  • Další výhoda je i to, že samotná tvorba webu je opravdu jednoduchá. Ve Webnode najdete takzvaný „Drag & drop editor“, což je funkce, při které web tvoříte přímo přetahováním okýnek do prostředí webu, což možná teď zní složitě, ale je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak web tvořit a to jak proto, že je to neskutečně intuitivní a jednoduché na naučení, tak i díky tomu, že už přímo rovnou vidíte, jak váš web bude vypadat. Představte si to tak, že třeba píšete text přímo do prostředí webu. Tak jednoduché to je.
  • Velikou výhodou konkrétně Webnode vidím dostupnost v češtině, což většina jiných podobných nástrojů nenabízí.
  • A v neposlední řadě vidím jako výhodu i cenu – Webnode je v základu totiž komplet zdarma. Můžete si ho tak vyzkoušet a rozhodnout se, zda to za to stojí. A pokud chcete pokročilejší funkce, tak si je můžete dokoupit a i tehdy je Webnode vlastně finančně výhodný (plány nejsou příliš drahé, nejlevnější začíná na 90 Kč / měsíc).

Všechno má své nevýhody a Webnode a podobné nástroje na tom samozřejmě nejsou nijak jinak.

Nevýhoda je třeba to, že pokud chcete mít větší eshop, nebo celkově velký web, pak už na to Webnode jednoduše nemusí stačit. Pokud to tedy plánujete rozjet ve velkém a vrhnout se do tvorby webů profesionálně, pak vám doporučuji pořádně kouknout na WordPress, to pro vás bude podle mě ideální.

Pokud jste nikdy žádný web netvořili, nebo s tvorbou webu máte jen malé zkušenost, pak je pro vás nějaký takový nástroj pravděpodobně vhodná volba. 

Webnode a podobné nástroje jsou ideální třeba pro:

  • portfolia, 
  • blogy, 
  • osobní weby, 
  • stránky podniků, 
  • malé eshopy 
  • a další podobné typy webů. 

Většina nástrojů je placená a právě proto jsem vybrala jako nejlepší možnost Webnode – ten je totiž v základu úplně zdarma. 

Jak jsem psala, Webnode je zdarma a to byl pro mě jeden z rozhodovacích faktorů, proč vám ho doporučit. Většina nástrojů pak stojí něco mezi 100 – 1000 Kč měsíčně. 

I za Webnode něco zaplatíte, pokud budete třeba chtít pokročilejší funkce, SEO funkce a další. Nejlevnější plán od Webnode začíná na 90 Kč měsíčně. Každopádně to můžete udělat až když se rozhodnete, že chcete lepší funkce – vytvořit a publikovat web do světa můžete opravdu úplně zadarmo.

Ráda bych vám dala i seznam nástrojů na tvorbu webů, protože Webnode není jediná možnost:

  1. Webnode – je zdarma, v češtině, vytvoříte v něm krásné weby a je velice jednoduchý na použití
  2. Mioweb – komplexní řešení, hodí se pro více profi weby, stojí 2000 Kč měsíčně
  3. Wix – nástoj oblíbený v zahraničí, bohužel není v češtině. Je profesionální, nemají verzi zdarma, nejlevnější plán je od 100 Kč/měsíc.

Další nástroje – existuje spousta další webových nástrojů a pokud vás zajímají, pak se můžete podívat na můj článek nejlepších nástrojů na tvorbu webů.

2) Tvorba webu ve WordPressu

Další možností jak založit webové stránky je vytvořit web na WordPressu. Co že je ten WordPress, ptáte se? Je to velice zajímavá věc – jde o otevřený redakční systém pro tvorbu webových stránek. Co to znamená, ptáte se? Znamená to, že je to platforma, díky které můžete zdarma tvořit weby. Proč je „otevřený“? Tím slovem myslím takzvaně „open-source“. Jde ve zkratce o to, že ke zdrojovému kódu WordPressu má tak nějak přístup kdokoliv. WordPress tedy nikdo nevlastní a právě proto je zdarma.

Není to zase tak těžké, ale chce to nějaké to studování. Ve WordPressu nepotřebujete umět programovat, ale musíte se seznámit s jeho prostředím a funkcemi, kterých je hodně. Navíc si musíte sami zařídit webhosting, koupit si sami doménu, WordPress si stáhnout a na doménu ho napojit, poté ho nainstalovat, nezapomenout na https zabezpečení a tak dál.

Tím chci vlastně říct, že pro tvorbu webu ve WordPressu nemusíte umět kódit, ale pořát to chce alespoň trochu technických znalostí. Samozřejmě, na všechno tohle existuje velká spousta návodů na interntetu, takže by to v ideálním světě měl zvládnout kdokoliv.

Tady už je to na zvážení. Záleží na tom, co přesně od vašeho webu chcete. Znovu bych řekla, že pokud pouze potřebujete portfolio, chcete psát blog, nebo potřebujete vytvořit stránku restaurace či třeba malý eshop, pak WordPress podle mě není třeba. Na to je ideální nějaký jednoduchý nástroj jako například Webnode. WordPress však není až tak složitý a tak pokud chcete třeba tvořit větší web, nebo si ho chcete více upravit podle sebe a chcete mít všelijaké specifické funkce, pak se vám WordPress podle mě zase může hodit.

WordPress stojí pár nervů – pokud jste s ním nikdy nic nedělali. Ale jinak je v základu zdarma. Za pluginy, které na WordPress potřebujete už však někdy můžete něco platit (záleží na tom, jaké si vyberete – některé pluginy jsou zdarma, jiné placené).

Musím ještě podotknout, že postavit web na WordPressu vás vždy bude něco málo stát, protože přestože je WordPress zdarma, tak ale vždy potřebujete koupit doménu a hosting – to vám WordPress nezařídí. Základní hosting pořídíte za pár stovek měsíčně a doménu taky tak.

Kromě hostingu a domény už ale ve WordPressu nic dalšího platit nemusíte (pokud nechcete příliš složité funkce).

3) Tvorba webu na míru pomocí HTML kódu

No a třetí možností, která existuje je vytvořit web úplně od píky pomocí HTML kódu. Pokud se tak rozhodnete, pak to můžete buďto:

  1. udělat sami, 
  2. nebo si na to najmout nějakou agenturu / developera. 
  3. Tak či tak vás to bude stát buďto hodně času, nebo hodně peněz.

Neberte mě špatně, napsání webu na míru pomocí HTML má své výhody! Například si web můžete upravit a přizpůsobit kompletně podle vašich potřeb. Nehledě na to, že custom weby jsou komplet na míru a díky tomu jsou skvěle funkční, rychlé a vytvořené přesně pro vás. Je zde tedy rozhodně jasný důvod, proč to někdo dělá. Hodí se to však podle mě pro velikány, kterým tento web vydělá hodně peněz a proto jsou ochotní do něj investovat tolik času a peněz.

Podle mého názoru má totiž tvorba webu na míru i spoustu nevýhod. Jako největší vidím samozřejmě kolik to stojí (času, nebo peněz) a taky to, že buďto musíte umět programovat a nebo pokud chcete cokoliv upravit na webu, musíte vždy kontaktovat developera. Celkově bych tak řekla, že není tak jednoduché na webu cokoliv upravit a měnit. 

Co vás ale asi zajímá nejvíc je, zda se pro vás tato možnost hodí? Upřímně – já bych tipla, že ne (ale samozřejmě se můžu plést). Custom weby jsou totiž hodně drahé. 

Pokud chcete web na míru od píky, pak počítejte s vyšší částkou minimálně v řádech desetitisíců. Takové weby se podle mě hodí pro obrovské webové magazíny, velké profesionální eshopy a podobné profi velikány. Pokud potřebujete vlastní portfolio, nebo chcete psát blog či mít malý eshop, web na míru je podle mě zbytečně moc, místo toho vám bohatě postačí nástroj jako je Webnode. Každopádně, jak jsem psala, weby na míru mají i své výhody.

Jak jsem už zmínila, pokud byste chtěli web na míru, pak si ho můžete nakódit buďto sami (pak vás to nebude stát nic). A pokud si najmete nějakého developera, nebo firmu, pak počítejte s částkou v řádech desetitisíců a výš.

Jak vytvořit web zdarma?

V podstatě, všechny 3 možnosti, které jsem vám vyjmenovala jdou vymyslet zdarma:

  1. Pokud si web vytvoříte na Webnode, pak ho budete mít komplet zdarma.
  2. Pokud si web vytvoříte na WordPressu, pak ho budete mít také zdarma (pouze si musíte koupit hosting a doménu).
  3. Pokud si web nakódíte sami, pak ho budete mít zdarma.

Která z těchto možností je nejlepší?

Už se budu asi opakovat, ale pokud jste laik, tak je to podle mě Webnode. Zkuste to a uvěříte mi. Hodně se mi líbí, že si to člověk může vyzkoušet, vytvořit si web úplně zadarmo, rozhodnout se, zda je s ním spokojený a opravdu za to nic neplatit.

Na závěr

Tvorba webu je v dnešní době už naštěstí velice jednoduchá. A to obzvláště pokud k tomu využijete nějaký nástroj na tvorbu webů. Další možností je web vytvořit pomocí redakčního systému WordPress, který už je o něco složitější, ale pořád nemusíte programovat. A pokud chcete, můžete si web vytvořit i úplně na míru pomocí HTML. To je ale časově hodně náročné a stojí to i hodně peněz.

Podle mě je nejlepší možností vytvořit si web pomocí nástroje Webnode – je totiž velice jednoduchý, weby se v něm dají vytvořit krásné, funkční a efektivní a hlavně – je v základu úplně zdarma.

Odborník na tvorbu webů:

Hana Terberová

„Webů jsem vytvořila spousty – tvořím je již roky. Proto bych se označila za profesionála v oboru. Mám bohatou zkušenost s tvorbou webů na Wordpressu, pomocí nástrojů jako Webnode, nebo i dokonce jen tak skrze HTML. Krom toho jakožto profesionální grafik umím poradit i v designovém světě. A vzhledem k tomu, že se i neustále zajímám o novinky z technologickýho světa, tak si můžete být jistí kvalitou obsahu.”

Zajímá vás více o webu? Podívejte se.

Kam dál?