10 důvodů, proč mít HTTPS zabezpečení & Co to je?

Pokud jde o web, na zabezpečení záleží. Věděli jste, že celých 85 procent uživatelů opouští nákup, pokud na stránce není https? Nebo že 82 procent lidí nechodí na nezabezpečené weby? Či třeba skutečnost, že 43 procent kybernetických útoků cílí na menší firmy? Tím, že místo HTTP použijete HTTPS chráníte jak sebe, tak své uživatele. Rozdíl mezi HTTP a HTTPS se může zdát pouze jako jedno písmeno, ale toto jedno písmeno může mít obrovský dopad na výkon vašeho webu. Pojďme si něco o HTTPS a o tom, co to znamená pro vaši firmu říct.

Chystáte se tvořit web?

A víte jaké jsou nejlepší nástroje na tvorbu webů?

Máme pro vás veliké srovnání většiny v česku dostupných programů na tvorbu webů!

1. Google upřednostňuje bezpečné weby

Více než 40% webů na první stránce Google je zabezpečeno pomocí HTTPS, což není překvapivé, jelikož Google dokonce potvrdil, že upřednostňuje weby s HTTPS .

Google chce svým zákazníkům zajistit nejlepší uživatelský zážitek, takže pochopitelně nebude posílat vyhledávače na nezabezpečené stránky. Z tohoto důvodu jeho algoritmus upřednostňuje stránky s HTTPS. Pokud váš web není zabezpečený, mohlo by se stát, že pro vás bude těžší umístit se vysoko.

2. Vylepšené zabezpečení

Existuje důvod, proč Google upřednostňuje HTTPS – chce pro své uživatele co nejbezpečnějšího webový zážitek. Kybernetický útok se objevuje každých 39 sekund a 43% z těchto kybernetických útoků cílí na malé weby. HTTPS chrání informace vašich uživatelů a vaše informace před hackery. Udržování webu v bezpečí je prostě lepší volbou pro všechny – vás, i uživatele.

3. Štítky v prohlížeči

Už vás unavuje mluvit o Google? Jenže je tu ještě jedna věc kterou bychom měli zmínit. V rámci snahy o bezpečnější weby Google také aktualizuje označení pro weby s HTTP v URL prohlížeče Chrome.

Aktuálně jsou weby s HTTP označeny šedým vykřičníkem a nápisem “nezabezpečeno”, který uživateli sděluje, že web není bezpečný. 

Přestože tento štítek znamená pouze to, že váš web není na HTTPS, uživatelé tomu plně nerozumí a mnoho z nich pravděpodobně zneklidní, když tuto informaci na vašem webu uvidí.

4. Zvýšené konverze

I když uživatelé nemusí mít úplné technické znalosti o zabezpečených připojeních, chápou, že pokud poskytují osobní informace, chtějí, aby byl web HTTPS.

A samozřejmě, můžeme vidět rozdíly mezi weby s HTTP a HTTPS. 

Když uživatelé vidí velké “nezabezpečeno” s vykřičníky, něco tak jednoduchého, jako je zadání jména, e-mailu a telefonního čísla do základního formuláře pro generování potenciálních zákazníků, může u uživatelů způsobit obavy

5. Zvýšená důvěra uživatelů

Vzhledem k narůstajícímu počtu webů a narůstajícímu počtu HTTPS připojení uživatelé mnohem častěji vyhledávají zapezpečené weby. Jamile máte na své stránce zelený zámešek s nápisem “zabezpečeno”, vypadáte hned o mnoho profesionálněji a návstěvník vám o mnoho více důvěřuje. 

Co je HTTPS?

HTTPS je způsob šifrování informací, které odesíláte mezi prohlížečem a webovým serverem. Chrání uživatele vašeho webu před útoky typu „man-in-the-middle“, kdy někdo ukradne informace odesílané na web, například informace o kreditní kartě nebo přihlášení.

Historicky se připojení HTTPS primárně používala pro weby, které obsahují citlivé informace, ale v posledních letech se HTTPS stalo již standardem pro skoro všechny weby a to i z důvodu, že je HTTPS snazší implementovat.

Co je to certifikát SSL?

SSL certifikát je sada datových souborů, které si můžete přidat na server. To má za účel dosažení šifrovaného spojení mezi prohlížečem a serverem. Po přidání se na webu začne zobrazovat zelený zámeček, značící že je web zabezpečený.

Jaký je rozdíl mezi SSL a HTTPS?

Možná jste slyšeli výrazy „SSL“ nebo „ SSL certifikát “ používané zaměnitelně s HTTPS. Vyjadřují sice něco velice podobného, ale certifikát SSL je produkt, který ve skutečnosti kupujete a instalujete na svůj server, a HTTPS je výsledkem užívání tohoto certifikátu na svém webu.

Jak přidat HTTPS na svůj web?

HTTPS se přidává v administraci hostingových služeb. Každá to má trochu jiné, u některých je to jen pár kliků, u některých je to složitější, ale u většiny najdete online návody + vždy máte možnost kontaktovat podporu. Pokud používáte nástroje na tvorbu webů jako třeba Webnode či Wix, je zabezpečení ještě jednodušší. Zase můžete najít online návod či se dopsat na podporu.

Kam dál?